Nowy Icom IC-7300
    SP5LMT pisze:

    Czy ktoś z użytkowników, podłączył W/W radio pod antenę z dużym zyskiem ?
    Funkcja która została nazwana przez Icom RF GAIN w instrukcji opisana jako ogranicznik przesyłu danych.
    Musi być ustawiona na 60%, żadne IP+ i inne nastawy nie są w stanie ograniczyć przesterowania przetwornika.
    Do samochodu i dipolka na działkę radio się nadaje.



Czy np. inv L na 160m się liczy (wysokość 12m, 23m poziomo + około 20 przeciwwag, strojona zewnętrznym ATU)? Bo ku mojemu zaskoczeniu 7300 spokojnie sobie poradził na 40m, 80, i 160m oczywiście w godzinach aktywności tego pasma i na dodatek w czasie ostatnich zawodów, I to bez włączania tłumika czy kręcenia RF Gain'em. Czytam te szczegółowe analizy techniczne robione na podstawie schematu bez dotknięcia sprzętu i mam wrażenie, że to jakby próbować opisywać własności systemu operacyjnego na podstawie schematu ideowego komputera. Po miesiącu intensywnego użytkowania tego radia (miałem urlop wesoły) pod pełnowymiarowymi antenami, mając w promieniu 3 km trzech aktywnych na KF sąsiadów krótkofalowców to radio jest dla mnie warte każdej złotówki ze swojej ceny.
Ze zjawiskiem OVF spotkałem się raz czy dwa ale co zaskakujące to w paśmie 20m i to przy niezbyt zatłoczonym paśmie. Nie udało mi się zidentyfikować sygnału który powodował sygnalizację przesterowania przetwornika. Ale spróbuję rozwiązać tą zagadkę. RF Gain rozwiązał ten problem.
Krzysztof gdzie Ty znalazłeś, że to jest radio do pracy w terenie? W prezentacjach usłyszałem że dzięki stosunkowo małym wymiarom nadaje się do pracy terenowej ale nie, że ma takie przeznaczenie.
Co mi przeszkadza i nie podoba się w tym radiu?
1. Brak gniazda dla anteny odbiorczej.
2. Dziwny pomysł że wskazując na wyświetlaczu sygnał do którego się chcemy dostroić pokazujemy środek śladu (a więc środek widma) a nie miejsce gdzie faktycznie powinna znaleźć się wytłumiona nośna (tak jak np. w programach do SDR).
3. Brak możliwości szybkiego dodania znaku korespondenta do makr RTTY (dość ogranicza to możliwości swobodnej pracy RTTY bez komputera).
4. Wąskie pasmo sygnału p.cz. dostępnego na wyjściu USB.
5. Nie znalazłem softu ani bibliotek do obsługi sygnał p.cz. na wyjściu USB.
6. Część oprogramowania nie ma jeszcze obsługi 7300. Można co prawda ustawić np. 7200 i większość komend działa ale niektóre programy mają CIF na stałe przypisane do typu radia i przy przełączaniu oprogramowania trzeba zmieniać CIF w radiu.
7. JT65HF ma problemy z obsługą portu com emulowanego przez chip Silicon Labs w radiu co skutkuje około 5 sek opóźnieniem w załączeniu PTT (WSJT-X tego nie ma).
Większość tych uwag da się obejść lub można liczyć że przy aktualizacji oprogramowania zostaną rozwiązane (może z wyjątkiem pkt 2 bo to chyba tendencja do robienia interfejsu dla blondynek).

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM