Nowy Icom IC-7300
    SP5QIR pisze:

    Zgadzam się z wami generalnie , ale uważam że w tym radiu nie potrzeba nic poprawiać na obecną chwilę.

Z kolei ja przypuszczam, że można dokonać w IC-7300 przełomowej poprawki i to tylko przy pomocy software, nawet wraz ze skasowaniem tej nieszczęsnej lampki OVF (jest to tym razem bardzo dobra wiadomość wesoły

Otóż dlaczego Icom nie zrealizował w IC-7300 dokładnie tego, co robi do tej pory w superheterodynach z DSP tj. IC-7600/7700/7800 (ze schematu wnioskuję, że jest to też zrobione w IC-7410 i pewnie też nowszych)? Chodzi o podwójną pętlę AGC (Fig. 2 i 3):

http://www.ab4oj.com/icom/ic7700/agc.html

- Pierwsza pętla (po lewej od BPF na Fig. 2) ustawia analogowe wzmocnienie toru p.cz. tak, aby szerokopasmowy sygnał pośredniej 36 kHz nie przesterowywał ADC, natomiast sterowany przez nią cyfrowy stopień wzmocnienia przed BPF niweluje te zmiany wzmocnienia p.cz. tak, aby poziomy wejściowe BPF nie były w ogóle stabilizowane, czyli aby były proporcjonalne do tych w antenie (punkt ten jest jednak cyfrowy na liczbach zmiennoprzecinkowych, więc przester nigdy tu nie wystąpi). Dzięki braku stabilizacji wejścia BPF stacje niepożądane nie będą wpływać na poziom stacji żądanej w tym punkcie, a więc nie będzie ona dodatkowo "pompowana" pracą tej pętli. Pierwsza pętla tylko (i aż) przenosi więc wejście ADC do właściwego poziomu w schemacie poziomów toru wzmocnienia.

- Druga pętla (po prawej od BPF) działa podobnie jak w radiach z pojedynczą pętlą AGC, czyli jako włączona za filtrem BPF stabilizuje poziomy względem stacji żądanej (poziom wejściowy BPF nie jest przecież stabilizowany).

Działanie AGC w IC-7410/7600 (Fig. 3) jest identyczne do powyższego, jedyna różnica to detektor pierwszej AGC zrealizowany analogowo (z oddzielnym ADC), a nie cyfrowo.

W superheterodynach z DSP występuje podobnie jak w SDR niebezpieczeństwo przesteru ADC sygnałem częstotliwości pośredniej 36 kHz i paśmie równym pasmu roofing filtra np. 15 kHz. Jednak jak widać zaradzono sobie z tym problemem znakomicie bez jakiejkolwiek lampki OVF. Oczywiście, że jest w nich węższe to "szerokie" pasmo np. 15 kHz, ale jakościowo problem jest podobny - wpływ (i jego eliminacja) sąsiednich stacji na wysterowanie ADC.

Jednak co ważniejsze, podwójna pętla AGC utrzymuje zawsze optymalne (duże) wysterowanie na wejściu ADC, co daje maksymalne wykorzystanie jego rozdzielczości (dynamiki). W jednopętlowych AGC (Fig. 1) przetwornik ADC musi mieć zapas dynamiki na stacje zakłócające, czyli projektowo bywa niedosterowany.

Nie widzę, aby IC-7300 nie był sprzętowo gotowy do realizacji podwójnej AGC - na schemacie tłumik PIN jest sterowany linią oznaczoną AGCV z wyjścia oddzielnego DAC. Ciekawe, czy próbowali. Może nie zdążyli do premiery, bo były jakieś problemy np. trzaski i pracują nad tym.

Oczywiście taka poprawka nie zwiększy dynamiki BDR, ale znakomicie poprawi obsługę. W skrajnym przypadku z chwilą pojawienia się bardzo silnej sąsiedniej stacji, bardzo słaba pożądana będzie przykrywana mniejszym lub większym szumem kwantyzacji ADC. Jednak co ważniejsze, będzie to robione automatycznie i optymalnie na miarę możliwości ADC.


  PRZEJDŹ NA FORUM