Nowy Icom IC-7300
    SP6CDK pisze:

    Zajrzyj do IC-756PROII technical report. Tłumiki na diodach nie są objęte AGC ale chodzi o użycie elementów nieliniowych przed pierwszym wąskim filtrem. Są tam dwa tłumiki służące do regulowania poziomów w układzie DUAL WATCH.
    Tak jak napisałeś i to jest oczywiste każdy element nieliniowy objęty AGC czy też nie pogarsza parametry intermodulacyjne przy dużych sygnałach.
    Być może dlatego Icom w modelu IC-7700 zrezygnował z DW.

Porządkując pojęcia, przez to obejmowanie tłumika przez AGC lub pot. RF cały czas rozumiem szersze pojęcie pracy tłumika na określonym tłumieniu np. 6 dB, a nie zerowym lub nieskończenie dużym. Takie rozwiązanie DW jest też w IC-7600, ale jest tam też wzmacniacz (którego nie ma w IC-7410) kompensujący straty spowodowane rozgałęzieniem sygnału na dwa tory (co najmniej 3 dB) i być może straty tego tłumika. Jak się okazuje dynamika BDR w IC-7600 jest wyraźnie gorsza (o 20 dB @ 20 kHz) niż w IC-7410 i do tej pory podejrzewałem o to właśnie ten wzmacniacz. Być może też swoje 3 grosze dokłada ten tłumik. Przykład IC-7410 vs 7600 jest o tyle dydaktycznmy, że wiele różnic między nimi można sprowadzić do ścieżki: prostej vs nie prostej.
    SP6CDK pisze:

    Układ o którym napisałeś to zwykłe zabezpieczenie przed przepięciami, niestety działa za wolno czego dowodem jest kilkanaście "padniętych" Icomów (różne modele) z powodu wyładowań statycznych.
    O tylu wiem, pewnie było więcej.
    Na eham necie też się na to ludzie skarżyli.
    W moich Kenwoodach TS-930S i 940S są neonówki i problemu nie ma. Większość starych transceiverów miało takie zabezpieczenie na wejściu.
    I cytując klasyka...KOMU to przeszkadzało....

Miałem przypadek zadziałania u mnie przekaźnika zabezpieczającego w IC-7410 podczas wyładowania, ale oczywiście nie jest to jeszcze dowód na niezawodność tego zabezpieczenia (warystor + przekaźnik).
    SP5LMT pisze:

    Czy ktoś z użytkowników, podłączył W/W radio pod antenę z dużym zyskiem ?
    Funkcja która została nazwana przez Icom RF GAIN w instrukcji opisana jako ogranicznik przesyłu danych.
    Musi być ustawiona na 60%, żadne IP+ i inne nastawy nie są w stanie ograniczyć przesterowania przetwornika.
    Do samochodu i dipolka na działkę radio się nadaje.

IP+ poprawia dynamikę DR3 i punkt IP3 (odporność na intermodulację 3 rzędu). Natomiast potencjometr RF oprócz czułości zmienia punkt OVF (poziom przesterowania), pośrednio też IP3 (nie DR3) ale z większą stratą czułości niż robi to IP+. Żadna z tych funkcji jednak nie zmienia dynamiki BDR mającej sens podobny do dynamiki gramofonów CD (lub poglądowo ujmując pojemności silnika samochodu).

Ares, wspomnę o jednej potencjalnej wadzie down-conversion, ale może to nie dotyczy akurat TS-590. Mianowicie konstruktorzy takich architektur starają się w obszarach poza pasmami amatorskimi upakować wszelkie ułomności tj. lustrzanki, gwizdy itd. więc niepewnie może wyglądać perspektywa pracy w nowym paśmie 5,5 MHz. Na szczęście ten TS ma w rękawie up-conversion i zapewne wyjdzie z tego obronną ręką (może zresztą też wiele innych TRxów). IC-7300 na pewno nie będzie miał z tym problemu w ogóle.


  PRZEJDŹ NA FORUM