Badanie swr anten
    tui pisze:

    Ostatnio wykonałem antenę (dość dokładnie moim zdaniem odwzorowałem wymiary) na działkę 2m/70cm wg tego projektu http://www.amateurradio.bz/2m-70cm_vertical_dipole_antenna.html kabel dałem dość długi 50 Ohm zwykły tzn stratny. Przyrząd, który miałem do badania swr działał tylko w pasmie 2m więc sprawdziłem antenę tylko dla tego pasma i swr było bardzo złe tzn. koło 10. Rozumiem, że antena nadaje się tylko do nasłuchu. Sprawdziłem też antenę oryginalną z Baofenga i Diamonda SRH771.
    I nasunęło mi się kilka pytań.
    1. Czy zastosowanie kabla bezstratnego (ok 10 m) np H155 pozwoliło by zestroić antenę (dipola)?
    2. Antena Diamond SRH771 także miała bardzo złe swr w granicach 8 dla 150 mHz, jednak jest to bardzo dobra antena do Baofenga moim zdaniem. W każdym bądź razie bardzo czuła do odbioru i o niebo lepsza do nadawania od fabrycznej anteny. Czy tak kiepskie swr oznacza że antena jest uszkodzona i powinienem ją reklamować? Czy może jest coś w niej zatopione (jakiś układ cewka sam nie wiem) co powoduje że swr tak źle wychodzi na badaniu? Antena nadaje i odbiera dużo lepiej od firmowej.

    I tak na koniec antena firmowa Baofenga dla pasma 2m 150 mHz 1,1 swr.
    Kończąc zanim ktoś mnie opr bardzo szczęśliwy nie nadaje na paśmie 150 mHz badałem tylko swr.



Przecież tej anteny nie można sp....................ić pan zielony

Autor dodatkowo pisze tak o strojeniu.

"Aby dostroić antenę do minimum SWR wystarczy poluzować nakrętki motylkowe i przesunąć elementy antenowe lub pomniejszyć, ile potrzeba. Należy pamiętać, że zmiany wprowadzone w jednym zespole wpłynie na inny zespół. Na przykład w przypadku skrócenia długości 2 metrów, a następnie można również skrócić długość 70 cm. Niektóre strojenie ponownie przycinanie albo sekcje 2 metry lub 70 cm mogą być wykonane w razie potrzeby, ale nie powinno to być konieczne."


Jakim ustrojstwem to mierzyłeś?



  PRZEJDŹ NA FORUM