Wszystko co trzeba wiedzieć o budowie zasilaczy/ Budujemy własny zasilacz.
    SP9MK pisze:

Ten układ ma zabezpieczyć urządzenie zasilane przed uszkodzeniem układu stabilizatora... Padnie tranzystor to go nie wyłączysz. W innych przypadkach można zwierać zasilacz przeciążać itp i zasilacz sam się ograniczy. Ovp to ostateczność dlatego ubicie bezpiecznika jest dobrym i pewnym rozwiązaniem.

No tak na pewno... szczególnie używając do tego BT136. Polecam okulary ochronne do testów bo oczów szkoda od odpadającego dekielka triaka. Przy tym triaku (czemu nie tyrystorze) to bezpiecznik nawet się nie wystraszy i całka dżula nic do tego nie ma, po prostu struktura th się anihiluje i tyle. Padnie może na zwarcie, a może na przerwę, zależy jak mu wyjdzie.

BT136 series
Limiting values in accordance with the Absolute Maximum System (IEC 134).
IT(RMS) RMS on-state current full sine wave; Tmb ≤ 107 ˚C - 4 A
ITSM Non-repetitive peak full sine wave; Tj = 25 ˚C prior to on-state current surge:
t = 20 ms - 25 A
t = 16.7 ms - 27 A
I2t for fusing t = 10 ms - 3.1 A2s

A twoje kondensatory potrafią dać znacznie więcej i w czasie i w prądzie bardzo szczęśliwy

Rób jak uważasz, dalej już nie polemizuje w temacie OVP.