Pytanie do elektryka.
Wzrost zużycie energii nie może być wynikiem samej asymetrii zasilania (problemami z zaciskiem N z skrzynce)
Ponieważ:

1) Wiele obecnych urządzeń ma zasilacze impulsowe z dość szerokim zakresem napięć zasilających dzięki czemu o ile elementy po stronie napięcia zasilającego wytrzymają wzrost napięcia lub prądu (w przypadku spadku napięcia) urządzenie będzie zużywać niemalże taką samą ilość energii.

2) Odbiorników trójfazowym symetryczne np. silnik nic to nie zmieni, bo po prostu nie potrzebują przewody N

3) Grzałka do grzania wody, jak wspomniał przedmówca, o ile nie zostanie uszkodzona termicznie, sama z siebie też zużyje podobną ilość energii, bo szybciej nagrzeje wodę.

4) Mierniki energii w szczególności elektroniczne nie zmierzą błędnie zużytej energii. Jednym z niezbędnych przewodów wykorzystywanym do pomiaru jest własnie przewód N i dzięki czemu nawet w warunkach asymetrii licznik dokona prawidłowego pomiaru

....

Skoro, nie sądzisz byś zwiększył tak nagle zapotrzebowanie na energię możesz łatwo sprawdź licznik, choć wymaga to podstawowej znajomości elektryki. Wystarczy wyłączyć wszystko w domu, wykorzystać żarówkę na dwóch przewodach wpinanej w tablicy bezpiecznikowej po kolei miedzy fazę a przewód N i obserwowanie czy po pierwszym błyśnięciu diody na elektronicznym liczniku po właściwym czasie błyśnie dioda ponownie lub w przypadku mechanicznego odpowiednia ilość w określonym czasie obrotów tarczy.

Osobiście, przeprowadziłem takie pomiary, choć akurat ja nie miałem nagłego wzrostu zużycia u mnie postępował on około 2 lat, ale dzięki nim wykazałem około 10% błąd w pomiarze i przedstawione zakładowi energetycznemu w zgłoszeniu awarii pozwoliły bardzo szybko uzyskać wymianę.

...

Co do samej asymetrii:

1) Pełna asymetria jest w praktyce (jak zauważył przedmówca) nie możliwa, a w teorii oznacza, że odbiornik w obwodzie jednej z faz musiały by mieć zerowy opór. Reasumując wzrost napięcia do 400V jest nie możliwy, a co najmniej bardzo, rzadki i sporadyczny.

2) Napięcie fazowe (czyli mierzone miedzy L-ka a N-ka) nie zmienia się jednakowo. Na odbiornikach zasilanych z jednej lub dwóch faz wzrośnie, a na ostatniej lub pozostałych spadnie. Wszystko zależy o obciążeń na poszczególnych fazach i oczywiście napięcie to wzrasta ze zmniejszeniem obciążenia, czyli zwiększeniem oporu w obwodzie danej fazy.

3) Skoro zacisk w momencie naprawy by ciepły oznaczało to utratę jego przewodności, co wprowadziło dużo mniejszą asymetrię, niż gdyby "upalił" się całkowicie i w efekcie nie nagrzewał by się w ogóle.

4) Dużą asymetrie powinieneś zauważyć, albo zmianą jasność oświetlenia, albo awaria urządzeń, albo mocniejszym nagrzewaniem się ich.


PS. Mam nadziej, że "skręcenie na żywca" przewodów oznacza skręcenie pod zaciskami (śrubami w nowej listwie).


  PRZEJDŹ NA FORUM