Pytanie do elektryka.
    sq9orf pisze:

O ile wytworzył się sztuczny punkt gwiazdowy na skute przerwania przewodu zerowego , to musi być spełniony podstawowy warunek jakim jest instalacja trójfazowa . Mądrale którzy pytają ile faz ma kolega przy takim zdiagnozowaniu usterki nie maja pojęcia o prądzie przemiennym . Przy jednofazowej instalacji sztuczne zero się nie wytworzy , co najwyżej pojawi się napięcie fazowe na obudowach urządzeń w przypadku instalacji dwuprzewodowej bez uziemienia ochronnego. Przy założeniu , że jednak sztuczny punkt gwiazdowy się wytworzył , użytkownik od razu by się o tym przekonał , ponieważ , nie ma instalacji z idealnie równym rozłożeniem obciążeń wszystkich faz , a tym samym oświetlenie by świeciło z różną jasnością , a czułe urządzenia elektroniczne by padały jak muchy . Nie działaby urządzenia pobierające dużą moc , typu bojlery , czajniki elektryczne , żelazka . Uszkodzenie niewątpliwie dotyczyło przewodu zerowego , jednak obstawiam , że diagnoza z ,,pozorną masą'' była na wyrost , ponieważ nie uległo uszkodzeniu żadne urządzenie pracujące w domu , a tym bardziej nie wiadomo ile czasu taki stan rzeczy miał miejsce.

Witam,
BINGO z wyłączeniem stwierdzenia, że nie działałyby urządzenia pobierające dużą moc. Tutaj polecam uważne przeczytanie wpisu Kolegi SP5IOU.
Pozdrowienia
Janusz SQ7HJF