Wszystko co trzeba wiedzieć o budowie zasilaczy/ Budujemy własny zasilacz.
    SP94908KA pisze:

      SQ9JXT pisze:

      Przy 1 metrowym (choć zazwyczaj to więcej niż 1 m) przewodzie składającym się z 2 żył miedzianych, czyli de facto 2 m przewodnika o przekroju 2,5 mm2 i prądzie pobieranym 25 A, spadek napięcia wyniesie blisko 1 V. W praktyce może być gorzej, jak uwzględnić spadki napięć na złączach, wtykach, na bezpieczniku przelotowym i jego oprawce. Nie zdziwiłbym się gdyby to było 2 V.

      Pozdrawiam!

      Tomek


    No to sam odpowiedziałeś sobie, że przy przewidywanym przepływie prądu na poziomie 25A należy zastosować 4 mm2 i zminimalizować straty złącz ( stosujemy połączenia śrubowe, a nie "wtyki - styki" ).


Ja odpowiadałem Tobie, gdyż niejako twierdziłeś, że spadek napięcia 1 V/m to usterka, co jest nieprawdą. Niewłaściwie dobrany przewód zasilający nie oznacza jego uszkodzenia a i 1V spadku na metrowym przewodzie łączącym TX'a z zasilaczem też nie jest problemem. Ponadto spotyka się przewody nieprawidłowo dobrane w zakresie obciążalności w nowych, fabrycznych urządzeniach.

Mnie tam 1 V spadku napięcia na przewodzie zasilającym nie przeszkadza i nie skutkuje żadną usterką. Jak Tobie to w czymś wadzi i masz taka usterkę to sobie poprawisz i już wesoły

    SP9MK pisze:

    Tak po prawdzie to wystarczy i 11V tylko trzeba się liczyć z zmniejszoną mocą (ale też nie jakoś drastycznie).
    W zasadzie to zmniejszenie mocy o połowę jest u korespondenta ledwo odczuwalne...


11 V w większości przypadków może być jednak za mało. Ja jestem zdania, żeby przeczytać instrukcję danego aparatu i zastosować dowolne napięcie z podanego tam zakresu.
Przykładowo:
http://www.sp4jeu.cba.pl/files/TS450SAT_PL.pdf
Ów TX będzie prawidłowo pracował przy napięciu z zakresu 12 - 16 V i tu także podają zalecane 13,8 V, jednak nie ma żadnego powodu, aby nie można było użyć zasilacza 15 V / 20 A.

Inny przykład:
http://www.krotkofalowcy.com.pl/images/stories/Instrukcje/YAESU/FT857/yaesu_ft-857_pl.pdf
Podano: 13,8 V +/- 15% zatem właściwie od 12 - 16 V.

Jak widać z powyższego, w wielu (o ile nie w większości) przypadków, wartość napięcia zasilania nie jest krytyczna. Precyzyjnie ustawione napięcie 13,8 V jest wymagane w jednym przypadku: gdy równolegle jest podłączony do zasilacza akumulator Pb 12 V. Przy pracy bez takiego bufora nie ma wymogu 13,8 V.


    sq6ade pisze:

    Dlatego dobrą opcją jest zasilacz z accu buforowany. Dla tych co mają wysypkę na hasło impulsówka.


No właśnie w końcu doszliśmy do tego, skąd akurat 13,8 V. Właśnie po to, aby móc bezpośredni do zacisków wyjściowych zasilacza podłączyć akumulator kwasowo-ołowiowy 12 V. Właśnie 13,8 V jest napięciem podtrzymania akumulatora w stan-by (wg. różnych producentów akumulatorów od 13,6-13,9 V). Jeżeli napięcie na jego zaciskach wynosi 13,6-13,8 V to taki akumulator może być stale podłączony do zasilacza bez obaw o jego przeładowanie czy uszkodzenie.

Pzdr!


  PRZEJDŹ NA FORUM