Wszystko co trzeba wiedzieć o budowie zasilaczy/ Budujemy własny zasilacz.
    sp9uxy pisze:

      SP9MK pisze:

      Panowie jak wy chcecie użyć PFC do zasilacza transformatorowego? bez jaj...

      PFC dotyczy wyłącznie zasilaczy impulsowych i w zależności od klasy albo nie jest normowane (zasilacze PC) albo jest normowane dosyć ostro już od 200W.

      Jak ktoś usilnie chce udowodnić PFC w swoim liniowym firmowym zasilaczu do TRx to sam chętnie zobaczę!

      Obciążony transformator transformuje impedancję jego obciążenia więc sieć widzi obciążenie rezystancyjne! Transformator przedstawia sobą moc bierną wyłącznie na biegu jałowym.


    Jak nie wiesz w czym rzecz z PFC to zamiast pisać poczytaj.


Ok to pochwal się nam Twoim zasilaczem transformatorowym z PFC. Wszyscy chętnie zobaczą. Ja mam ograniczoną wiedzę o PFC do zasilaczy impulsowych bo takie na codzień projektuję zawodowo i w moim mniemaniu PFC łagodzi i przybliża do sinusoidy prąd doładowania kondensatora zbiorczego (to on jest problemem bo doładowuje się tylko w szczytach sieci generując szpilki prądowe).

Poza tym 200W i więcej to już ORP gdzie klasyczny TRx ma około 100W to niech zasilacz ma 150W to i tak się mieści (wg Twojej normy).

Ja opisuję zasilacz dla każdego tak by zrozumiał każdy z początkującymi włącznie.
Jeśli ktoś już posiada tą podstawową wiedzę to i z ORP sobie spokojnie poradzi a ten kto zna się na ORP niech napisze temat równoległy tak by się wzajemnie uzupełniały.



Dla zainteresowanych kwestie PFC są opisane w PN-EN 61000-3-2 "Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) część 3-2: Poziomy dopuszczalne emisji harmonicznych prądu (fazowy prąd zasilający odbiornika <= 16A).


Obostrzenia dotyczące mocy biernej dotyczą tylko odbiorców linii średniego i wysokiego napięcia. Nas to nie dotyczy bo jesteśmy odbiorcami sieci niskiego napięcia.

Ładnie opisane w dokumencie od Energa:
http://www.energa-operator.pl/upload/wysiwyg/dokumenty_do_pobrania/taryfa/taryfa_2014_ENERGA-OPERATOR_SA.pdf



  PRZEJDŹ NA FORUM