Komisja Sportowa ZG PZK
most wanted!
(rozwijam poprzednią mą wypowiedź)

Spike, Koledzy,
poza wyżej poruszonymi, opracowania wymagają tematy sportowe, które podupadły. Był okres świetności, książkę możnaby napisać o wydarzeniach i ludziach, którzy je tworzyli. Wielu jeszcze żyje i chętnie powróci do sprawy. Myślę o przywróceniu :

1) Polskie Zawody Polny Dzień, raz w roku.
2) HST - polskie współzawodnictwo w szybkiej telegrafii, zawody krajowe, dobór kadry i uczestnictwo w mistrzostwach HST międzynarodowych.

ad. 1)
Zawody Polny Dzień wyciągają rzeszę HAM's i ekipy klubowe z domów w teren i przysposabiają do działania. Pasują do założeń EmCom. Weekend letni, podczas którego r.stacje są QRV /p w terenie. Łączności SSB-CW-FM pasma HF/VHF, meldunki, radiogramy, sygnały alarmowe, stacja centralna, stacje sztabowe. Przednia zabawa i nauka na łonie natury. To kawał historii. Ja z Klubem SP3KWA uczestniczyłem w PD od 1987r. do 2007r., wielu OM's znacznie dłużej, ze 40 lat się w to bawiło. Sprawę prowadziła LOK i rozłożyła dokumentnie, jak inne. Zawody Polny Dzień LOK umarł. Warto to dobrze powiązać z EmCom i reaktywować w wersji Polny Dzień PZK.

Polny Dzień "WARTA 2005" tak było jeszcze w 2005r.

http://www.oppzk.poznan.pl/zawody/warta_2005.pdf

Niektóre kwestie dziś już nieco archaiczne...

ad. 2)
Szybka telegrafia w SP istnieje. Kiedyś PZK organizował zawody ( liderzy SP2PI, SP2DX SK ). LOK prowadził przez dekady zawody sprawnościowe radiotelegrafistów, strefowe, centralne. I LOK uśmiercił temat, jak poprzedni. Ale w 2008 pozbieraliśmy ekipę PZK i pojechaliśmy na MŚ do Pordenone w IK, potem DL, HB9, Z32 i inne. Dopóki żył Fredek SP7HOR kleiło się to jakoś, były zawody międzynarodowe w Polsce wg formuły IARU, jeździliśmy na różne mistrzostwa. Zawodnicy żyją i są chętni. Trochę uśpieni tylko.

3) Nowy temat. YCP - Youth Contesting Program
http://www.ham-yota.com/youth-contesting-program/
Pod auspicjami IARU, przy zaangażowaniu krajowych stowarzyszeń ( PZK ?) dzieje się takie coś:
Młodzi operatorzy (do 25 roku życia) w ustalonych terminach jeżdżą (latają) na duże europejskie stacje contestowe by uczestniczyć, pod okiem doswiadczonych HAM's, w zawodach międzynarodowych. Duże stacje contestowe wraz z obsadą osobową przyjmują młodych i zapewniają opiekę instruktorską "wikt i opierunek" i pracę w zawodach. To działa. Dotychczas jedynym Polakiem, który wziął w tym udział, ze szwedzkiej stacji, jest Karol SP8HMZ, kontakt złapaliśmy na YOTA 2013 w Estonii i dalej poszło... Młodych z SP możemy już zapisywać, zgłaszać do kolejnych zawodów, ale trzeba jakoś ich selekcjonować, dobierać, gdyż poziom operatorski nie może być zerowy. Powinniśmy jeszcze jako SP udostępnić jakąś stację big gun (raz - dwa razy do roku) dla programu. Byli już pierwsi bohaterowie ochotnicy (SP3, SP2) personaliów tu nie podaję.

Ja te tematy "czuję" i chętnie podejmę współpracę.

73

Jurek SP3SLU.


  PRZEJDŹ NA FORUM