Fonetyczne literowanie znaków
SQ9NFI Jarku ja będąc pełnym szacunku dla zasłużonego w polskim krótkofalarstwie Krzysztofa SP5HS(SK) muszę jednak zwrócić uwagę, że bez obrazy, ale w swej książce "ABC krótkofalowca" w tym wykazie literowania wstawił kilka błędów wynikających z przyzwyczajenia do czasów pierwszych pionierów krótkofalarstwa w Polsce, którzy nie stosowali "systemu", tylko literowali jak im było wygodnie i stąd przyzwyczajenie do takich "kwiatków" jak Celina, Genowefa, Jadwiga, Leon, Stanisław, Tadeusz, Wacław, a nawet Eugenia itp. naniesione później na książki swego autorstwa, wiek jednak robi swoje i stare nawyki również.
Zwróć uwagę na to , że litery "Q" w polskim literowaniu wcale nie umieścił, to też powinno dać do myślenia nad aktualnością takiego wykazu.
Zresztą zwróć uwagę na inne pozycje wydane przez znanych krótkofalowców, w których co i rusz jest inny sposób literowania polskiego.

A teraz Grzesiowi z Gdyni odpowiem, że się bardzo myli, bo sam słyszałem wielokrotnie w latach 60-tych łączności stacji Szczecin Radio ze statkami i w tych łącznościach często występowało polskie literowanie za pomocą wykazu używanego do szkolenia żołnierzy w naszej armii zgodne z moją znajomością tej listy imion, nabytą w 1964 roku także podczas szkolenia w odbywaniu zasadniczej służby wojskowej. Wszystko się zgadzało z tym, co później słuchałem już w cywilu.
A jeśli Ciebie to śmieszy, to mnie śmieszy jeszcze bardziej trzymanie się z uporem maniaka słowa "spelowanie" zamiast normalnie po ludzku i po polsku "literowanie", to w moich oczach jest wręcz żałosne i nie wiem komu by to miało imponować. pan zielony