Fonetyczne literowanie znaków
    SQ9NFI pisze:

    Ostatnio zauważyłem, że coraz częściej pojawiają się różne dziwne sposoby fonetycznego literowania znaków co oczywiście w wielu przypadkach nie ułatwia, a wręcz utrudnia zrozumienie w szczególności przy słabym R. na przykład zasłyszane JEM - Jacek, Eliza, Marta

    Więc jak z tym jest i jakiego standardu się trzymamy?
    Czy krótkofalarstwo w dzisiejszych czasach nie ma standardów i każdy w myśl "skoro mogę to tak robię" robi sobie co mu się podoba.
    Opieram to na podstawie doświadczenia kiedy to sugerując że śmiesznie wygląda takie literowanie korespondent od razu wypowiada się że ma inne zdanie. Owszem ma do tego prawo ale standardów przestrzegać trzeba.

    Czy może warto w ekstremalnych przypadkach młodym stażem krótkofalowcom przypominać złe nawyki bo w dużej mierze takie zjawiska występują przeważnie u takich osób.

    *** I żeby ubiec malkontentów wiem że nie ma przepisów i wiem że każdy może roić co chce i wiem też, że ja również czasami mogę popełnić błąd. Więc zapraszam do merytorycznej dyskusji na ten temat.


    Tutaj jest, moim zdaniem bardzo dobry przykład jak powinno to wyglądać. I rozgarniętemu człowiekowi nauczenie się tego nie powinno zająć więcej niż 1 dzień.



Jeżeli będziesz używał spelowania jak w TUTAJ w tej części z prawej strony to będzie cacy. Co do polskie wersji to nie wypowiem się bo ja zawsze używam tej z prawej strony i jeszcze nikt mi uwagi nie zwrócił bo cały świat robi podobnie. Oczywiście wiem ze zaraz rzuci się cała watacha do mojej biednej tętnicy żeby ja przegryzć z tej prostej przyczyny że nie wszyscy tak robią jak powinni. No cóż jeden woli córkę a drugi brudne skarpetki.
______________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM