Telegrafia z przymrużeniem oka i przekąsem
takie sobie opowiadanie, może komuś się przyda?
Tak właśnie powstają legendy. Ktoś coś usłyszał, dodał co nieco i wynik urósł do niebotycznych wartości. Przy podawaniu prędkości telegrafii zawsze powinna być informacja według jakiego standardu wykonany był pomiar. W krótkofalarstwie powszechnie stosuje się standard wg słowa PARIS. W zawodach HST już dawno zrezygnowano z tej metody na rzecz prędkości rzeczywistych (Real Marks – RM).
Dla tekstu literowego: WPM(PARIS) = 1,20 * WPM(RM)
Dla tekstu cyfrowego: WPM(PARIS) = 1,78 * WPM(RM)
Dla tekstu mieszanego: WPM(PARIS) = 1.43 * WPM(RM)
Metody „xx dot of standard” bazują na stałej długości kropki (krótkiego sygnału) wynikającej z ilości kropek , którą zawiera grupa kontrolna, np. PARIS – 50 kropek. Obrazowo mówiąc, 30WPM(PARIS) oznacza, że należy tak ustawić szybkość urządzenia nadającego, aby w ciągu minuty zostało nadane 30 grup PARIS. Ilość grup nadanych w ciągu minuty tekstu rzeczywistego przy tym ustawieniu będzie różna, w zależności od struktury tekstu. Dla cyfr (długie znaki) będzie to dużo mniej, dla tekstu literowego zawierającego dużo krótkich liter (e, t, a, n itp.) może zdarzyć się, że będzie więcej.
Przy metodzie wg prędkości rzeczywistej dla każdego tekstu określa się długość trwania kropki, tak, żeby w ciągu minuty została nadana określona liczba grup tekstu. Oznacza to, że w zależności od struktury tekstu, długość trwania kropki jest różna. Oczywiście, nikt nie bawi się w obliczanie dla każdego tekstu, zakłada się równomierny rozkład znaków (liter, cyfr, znaków pisarskich) i stąd wynikają przeliczniki podane powyżej.
Rekordy w szybkości odbioru w zawodach HST można zobaczyć na stronie: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=284zaskoczonyfficial-hst-world-records&catid=46:hst&Itemid=98 (niestety, chyba od jakiegoś czasu nie jest aktualizowana).
Po przeliczeniu na WPM(PARIS) wynoszą:
dla tekstu literowego – 72 WPM,
dla tekstu cyfrowego – 114 WPM,
dla tekstu mieszanego – 66 WPM.
To są rekordy z zapisem. Możliwości odbioru „na słuch” już dawno przekroczyły 1000 CPM (200WPM), wystarczy popatrzeć na rekordy w Rufz’ie.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM