Akcja "Tu mieszka krótkofalowiec - tu wezwiesz pomoc"
    malcolm pisze:

wbielak pisze:

W prawie obowiązuje zasada wyższej konieczności.
      Pozwala Ci ona robić coś czego Ci normalnie robić nie wolno

Ok, w takim razie krotkofalowiec SWL slyszac wolanie o pomoc i widzac, ze nikt nie odpowiada moze przeprowadzic "lacznosc emergency" na pasmie?

Ech ludzie. Naprawdę czy to trzeba jakoś opisywać? W przypadku zagrożenia życia swojego lub czyjegoś wzywam pomoc wszelkimi dostępnymi sposobami.
Wszelkie poradniki, szkolenia mówią jasno: Kiedy udzielasz komuś pomocy najpierw zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Jeśli jestem na drodze wyskakuje na środek jezdni żeby kogoś zatrzymać (czego normalni robić nie wolno). /wiadomo że nie pod pędzącego TIRa który i tak sie nie zatrzyma choćby chciał/
jeśli kogoś razi prąd to go odepchne, odkopne, itd co normalnie jest naruszeniem nietykalności cielesnej.
Jeśli nie mam z czego zadzwonić po służby a obok ktos sie bawi telefonem to poprostu mu go wezme a po telefonie wyjaśnie dlaczego
Jeśli sąsiad w mieszkaniu woła pomocy to wyważę drzwi, wybiję okno itp.
Apropos wybijania szyb - usprawiedliwiony jest ten co wybije szybę w aucie żeby zwierzę jakies zamkniete ratować....

i takich przypadków można przytaczać w nieskończoność.

A co do radia naszego.
nie sądzę żeby ktokolwiek z urzedów własciwych (UKE MC) w ogóle podjął taki temat a co dopiero stosował środki prawne, jeśli osoba nieuprawniona wezwie UZASADNIONĄ pomoc przez radio.
I sam uczuliłem domowników (którzy radioamatorami nie są) że gdyby coś się działo (niekoniecznie SDM) to jest radio i należy go użyć.
Samo stwierdzenie "wyższa konieczność" nie jest jednoznaczne ale jestem przekonany że ratowanie własnego lub czyjegoś życia zawiera się w nim

Wcześniejsze przypadki które na szybko mi do głowy wpadły pociągają za swoim działaniem jakieś materialne wymierne straty. A wzywając pomoc przez radio moyżemy albo je upalić( przez nieumiejętne korzystanie), albo zakłócić komuś tv, lub przeszkodzić w żuciu szmaty.