Łączność w WOPR
Prośba o pomoc dot. przepisów.
    SQ2OMB pisze:

Witam Kolegów,
    znajomi z WOPR przynieśli mi dwa ręczniaki REXON RL-102 z prośbą o sprawdzenie tego czy sprzęt jest sprawny (mała gmina, WOPR-owcy nie mają pojęcia o łączności radiowej).
    Sprzęt owszem, jest sprawny ale zastanawiam się nad uregulowaniami prawnymi dotyczącymi używania urządzeń radionadawczych przez ratowników (łączność na jeziorach). Wyczytałem, że WOPR-owcy użytkują częstotliwość 156,850MHz, natomiast nie znalazłem nigdzie przepisów to regulujących. Czy ratownik musi zdobywać jakieś uprawnienia, czy są wymagania dot. sprzętu, jaka moc itp.
    Pomożecie? Lato już w pełni, sprzęt by się im pewnie już przydał.

Zasady są proste - ratownik WOPR. GOPR, TOPR przechodzi w ramach szkolenia również szkolenie z zakresu łączności. Wymienione służby ratownicze mają przydzielone częstotliwości ( zresztą nie tylko te ) i na tych kanałach pracują. Jak Koledzy wiedzą , służby same nie dokonują ,,poszukiwań na pasmach,, lecz ściśle ,,siedzą w kanale,, - od tego są właściwi ludzie , od tego są prowadzący szkolenia ratownicze a inni , jak np w Tatrach zajmują się utrzymaniem łączności niezawodnej (firmy zewnętrzne) . O jakimkolwiek przypadku nie ma mowy, przydzielone pasmo = określona służba ratownicza.
Odrębną sprawą jest użytkowanie pasma , np amatorskiego 2 m, 70 cm., 4 m ... do sporadycznych i wyjątkowo koniecznych łączności przez ratowników mających jednak własne ( rozmowa z własnego znaku ) uprawnienia radiowe. Sporadyczne łączności tego typu miały już miejsce pomiędzy ratownikiem a poszkodowanym i to tylko potwierdza, że krótkofalarstwo wpisuje się w strukturę bezpieczeństwa nas wszystkich.

Ale wracając do przewodniego tematu - ratownik od przełożonego dostaje do łapy radio i musi być przeszkolony jak je używać. A na koniec historyjka prawdziwa : u wylotu jednej z dolinek tatrzańskich, obok parkingu stoi kobieta - wygląda jak parkingowa ...ale ma radio Motkę. Płacimy za parkowanie i z rozmowy wynika , że Pani zastępuje siostrę chwilowo. Patrzę na Motkę i pytam : a na jakiej częstotliwości ma Pani radio ? ( widzę , że przydziałowe z Policji ).... Pani beztrosko odpowiada : a jo tam nie wiem , jo mom ino jedynkę......... No i tak to jest ze znajomością pasma na którym się pracuje,