Antena odbiorcza do złącza RX
    sq5gvy pisze:

    Jaki ma kształt i na jakiej wysokości wisi? Jak ją zasilasz?


Ta pętla jest trójkątem równoramiennym.
Wysokość zawieszenia ok 15 do 18m nad ziemią, od masztu kratowego do 2 drzew. Zasilanie jest przez transformator nawinięty teflonowym koncentrykiem, na dwóch rdzeniach FT240-43. Trafo ma przełożenie ok 1:2,5 wg pomysłu SP2OFP: https://www.youtube.com/watch?v=tOt-HhYoXKU

Takie przełożenie daje dobre dopasowanie na 80/40/20/15/10m, SWR 1,0-1,3 w punktach rezonansu. Dla pracy na 160m i anteny na tej wysokości przełożenie 1:2,5 jest za duże i minimalny SWR wychodzi około 2,0. Był plan rozłączania tego przekaźnikiem próżniowym, ale minęły 4 lata i ciągle jest coś ważniejszego, hi.

W wersji zestrojonej na segment CW/RTTY na 12m i 17m rezonans jest pod pasmem, ale i tak antena jest b. skuteczna, przy czym od pasma 80m w górę widać wyraźne listki z zyskiem w niektórych kierunkach, jak i minima w innych. U mnie antena "patrzy" na wschód i odnotowuję wyraźny zysk w tym kierunku. Na 40m stacje YB czy VK są często na poziomie zbliżonym do 2 el. yagi, zamontowanej 25m nad ziemią.

Antena wykonana jest z linki miedzianej LGY średnica 2,5mm. Od razu mówię, że jest co za cienki materiał (zwłaszcza przy obecnie dostępnym badziewiu) - antena rozciąga się pod własnym ciężarem, a zerwała się już z 5 razy. W planach mam zamianę tego na czworokąt i linkę 4mm.

Nie znam bliżej anteny SAL. Tak w 2 zdaniach -na czym polega przewaga w stos. do K9AY?

pozdr.
de SP2XF






  PRZEJDŹ NA FORUM