Anteny YAGI według DK7ZB !!!!!
    Kiks pisze:

    .......Zamiast szlifowania ręcznego mniejszej rurki jakąś gumówką,końcówek rurki i zmniejszanie jej średnicy niezbyt precyzyjnie.Stosuje przetłoczenie czyli wbicie młotkiem po parę milimetrów tłoczka o średnicy rurki mniejszej tej co nie chce wejść.Tłoczek musi być zrobiony ze stali(nie koniecznie o dużym fi) z promieniem R-2 mm aby mógł wejść nie uszkadzając powierzchni w środku i smarowany olejem dość dużo by się nie zatarł.Wbijamy tłoczek rozkiwamy go w środku przez wyginanie pręta z osi rurki na którym ten tłoczek jest zamocowany.Przetłoczenie wykonujemy na dł. 100mm reszta jest dobita na wcisk połączenie skręcamy opaską na przeciętej rurce.Połączenie pewne bez luzowe i nie do rozmontowania przez wiatr.Długie elementy dipoli które nie potrzeba łączyć w ten sposób z luzem około 1 mm opasuje blaszką = 0,3 mm a koniec wewnętrznej rurki wyginam w jednym miejscu tak aby był pasowny do środka i ustawiam go tak aby po skręceniu podmosił całość do góry.W ten sposób antena Yagi na 14 mhz jest prawie pozioma.Jeśli komuś się to przyda to dobrze jeśli nie to nie zaśmiecać sobie głowy.....



Nie kwestionuje Twojej metody ani technologii powiększenia fi danej rurki. Kwestionuję natomiast wykorzystanie metalowych opasek zaciskowych które pod wpływem czynników atmosferycznych(wiatr)spowoduje ich poluzowanie(wibracja). Sprawdzone, praktycznie każda opaska z czasem poluzuje się i przestanie spełniać swoją role.
Ja stosuję od bardzo dawna zabezpieczenie danego połączenia rur fi/fi metodą zmontowania śruby(stal nierdzewna) przelotowej i skontrowanej dwoma nakrętkami.
Sprawdzone i od lat jest niezawodne przy różnych fi rur aluminiowych, polecam. Zastosuj raz a zapomnisz o jakichkolwiek opaskach.
________________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM