Usuwanie komunikatów "anty-adblock" ze stron internetowych
Cześć,
Temat nie jest stricte radioamatorski, choć jak pokazała ostatnia dyskusja na temat wyższości jednego systemu cyfrowego nad innym, pewna synergia tutaj istnieje.

Dodatki blokujące reklamy na stronach internetowych już jakiś czas temu zyskały na popularności i bardzo często są nieodzownym elementem, instalowanym przez większość użytkowników normalnych przeglądarek internetowych takich jak Mozilla Firefox, czy Google Chrome. Za ich używaniem przemawia bardzo wiele aspektów, reklamy bardzo często przeszkadzają w przeglądaniu stron WWW, spowalniają wczytywanie się stron WWW, a przede wszystkim stanowią zagrożenie dla prywatności. Treści reklamowe ładowane są zawsze z zewnętrznych serwerów (gemius, google ads etc.) a sam autor strony nie ma zbytnio wpływu na to co się tam wyświetla. Nie od dzisiaj wiadomo, że wszystkie serwisy oferujące "darmowe" usługi handlują przy tym informacjami o odwiedzających użytkownikach. Nie jest więc niczym dziwnym, że robiąc zakupy określonych towarów na allegro automatycznie otrzymujemy podobnego typu SPAM na konta pocztowe.

Identyczny mechanizm działa z reklamami na stronach WWW. Biorąc pod lupę znaną wszystkim stronę dstar.pzk.pl można to wyjaśnić dość prosto i jednoznacznie. Google ma tą stronę zaklasyfikowaną do kategorii "telekomunikacja" i dzięki reklamom rejestruje każdego odwiedzającego użytkownika. Identyfikacja odbywa się albo przez pozostawione na komputerze cookie albo przez profil google jeżeli użytkownik takowy posiada (i jest zalogowany)

Oczywiście nie każdemu podoba się, że użytkownicy własnoręcznie blokują reklamy na stronach WWW. W przeszłości pojawiały się głosy lobby reklamowego o wprowadzeniu norm prawnych sankcjonujących usuwanie reklam. Na szczęście zdrowy rozsądek puki co wygrywa a właścicielom stron pozostaje jedynie wykrywanie obecności AdBlocka i wyświetlanie odpowiednich komunikatów. Komunikatów tych można się jednak bardzo łatwo pozbyć przy pomocy narzędzi dostępnych w przeglądarkach.

Zaczynając od początku zobaczmy jak wygląda ten komunikat na stronie dstar.pzk.pl

Zasłania on całą właściwą treść strony i czyni on ją praktycznie bezużyteczną. Nie oznacza to jednak, że pozostałej treści nie ma. Ona cały czas tam jest, zasłania ją jedynie dodatkowa warstwa. Ponieważ blokowanie reklam odbywa się po stronie użytkownika, sprawdzenie i wyświetlanie komunikatu również odbywa się po stronie użytkownika, przy pomocy prostego JavaScriptu

Do wyłączenia widoczności tej warstwy w Mozilla Firefox należy użyć narzędzia "Inspektor". Uruchamia się go pozycją Narzędzia -> Dla Twórców witryn -> Inspektor

W oknie inspektora (dolna część). Należy znaleźć warstwę (tagi <div>oczko, która zawiera niechciany komunikat. Sprawę ułatwia fakt, że po najechaniu na elementy strony WWW podświetleniu ulega stosowny fragment kodu w Inspektorze i vice versa. Najeżdżając na tagi w Inspektorze, ten podświetla odpowiadające im elementy stron WWW. W prawej części inspektora wyświetlane są wszystkie style CSS z nim związane. Wystarczy więc albo wyłączyć widoczność, albo ustawić rozmiary na 0px. Wszystko w zależności od tego jak skontrowany jest konkretny komunikat.



Cytując Artura SP3VSS: Nic co taje nie jest nam obce


  PRZEJDŹ NA FORUM