Budowa domu - o czym pomyśleć pod kątem krótkofalarstwa?
Jakie instalacje, rzeczy przewidzieć z góry?
    SP9GMK pisze:

    @SQ8MXS zdaję sobie sprawę, że to co napisałem jest może trochę ,,na wyrost". Potraktujmy to jako sytuację idealną, w której dzięki pewnym dokumentom jesteśmy w stanie zatkać ustazaniemówił i związać ręce ewentualnym niezadowolonym sąsiadom. Wiadomo, że sytuacje typu:
    - A on postawił sobie antene i mi się kury nosić przestały
    - To z pewnością samowolka budowlana, już ja go załatwiętaki dziwny
    - Wiele podobnych tu nie wymienionych
    mają miejsce i teraz jeżeli mamy dokument z pieczątką mówiący mniej więcej: Antena owszem promieniuje lecz w granicach norm możemy mieć przewagę w ewentualnym sporze.
    A co do masztu, to wiadomo, można bez pozwolenia. Wystarczy postawić zamiast masztu antenowego maszt flagowyoczko Tylko co w sytuacji jak się jakiś przyjemniaczek doczepi lub zaczną do gminy anonimy spływać ze skargami. Dokumenty choć czasami drogie, to moga nam cztery litery ochronić.
    Ad. 2. Wiadomo, że jak ktoś wie jak to robić, to projekt sam ogarnie i biura nie trzeba. Założyłem jednak, że autor tematu nie posiada uprawnień do tego typu działań(nie jest architektem). No bo jak to bez projektu budować, chyba się raczej nie da - w końcu ktoś gotowy budynek i wszystkie instalacje musi odebrać i potwierdzić zgodność wykonania z dokumentami.
    Ad. 3. Tak samo, zgłaszamy, żeby wytrącić ewentualnym niezadowolonym sąsiadom oręż z ręki. A obowiązek pomiarów dla instalacji mogących emitować szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne(ponad 15 W EIRP) wynika z Ustawy Prawo Ochrony Środowiska artykuł 122a, ponadto popatrzyłbym na Rozporządzenie Ministra Środowiska z 02.07.2010 w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczneoczko Nawet na tym forum było już o tym pisane wielokrotnie.
    .



Przede wszystkim należy rozróżnić maszt od wieży. Coś co ma odciągi to nazywa się masztem (niezależnie od wysokości). Coś co nie ma odciągów nazywa się wieżą (niezależnie od wysokości). W prawie budowlanym brak jest definicji masztu antenowego. Można ją natomiast znaleźć w przepisach rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 26 października 2005 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (zgodnie z § 3 punktem 9 wskazanego rozporządzenia, wolno stojący maszt antenowy to wolno stojąca konstrukcja wsporcza anten i urządzeń radiowych, z odciągami. Bez odciągów to wieża - § 3 punkt 13 rozporządzenia). Obie te budowle o ile są związane na stałe z gruntem wymagają pozwolenia na budowę, projektu, odbioru, i całej procedury jak określa PB. Natomiast stawianie wieży, masztu na istniejącej konstrukcji budynku nie wymaga wydania pozwolenia na budowę, a tylko wymaga zgłoszenia u starosty, ale tylklo w przypadku gdy taka konstrukcja będzie miała powyżej 3 m! (dla masztu powyżej 10 m na dachu budynku wymaga się zwykle dodatkowo dołączenia rysunków konstrukcyjnych zakupionego masztu i ewentualnie (na żądanie starosty) obliczeń wytrzymałościowych). Zatem taka procedura jest tańsza, prostsza i szybsza i można ją wykonać samemu bez projektanta o ile taka konstrukcja będzie demontowalna bez naruszenia konstrukcji budynku - tak chyba się zawsze je wykonuje wesoły. Jak organ nie wniesie uwag w ciągu 30 dni znaczy, że można sobie stawiać i 100 m. maszt na dachu - górnej granicy nie określono. Stąd jeden z kolegów wyżej napisał, że projektant mu podsunął dwie opcje, jedną na garaż a drugą na dom - nie wiem czemu nie powiedział od razu jakie to możliwości, wszak to żadna tajemnica a działanie zgodne z prawem. Wykorzystał po prostu istniejąca w prawie możliwość postawienia takiej konstrukcji na istniejącym fundamencie.
Zatem projektując dom, warto sobie przewidzieć miejsce na na montaż masztu na dachu, kominie, czy nawet boku budynku z przykręceniem spodu konstrukcji do fundamentu (warto go np. w takim przypadku pogrubić o 10 - 20 cm wesoły. Można gdzieś tam potem coś więcej betonu wylać aby mieć później możliwość bezproblemowego wystawienia masztu czy wieży na budynku - ważne aby to było związane z budynkiem. Cała procedura z pozwoleniami i projektami odpada.
Co do badań środowiskowych. Pomiary robi się dla anten o mocy 15 W EIRP. Jak ktoś bawi się w QRP, to badań się nie wykonuje niezależnie od wysokości masztu czy przyjaźni sąsiadów.
Warto sobie w nowym domu przewidzieć shack radiowy, czyli doprojektować kańciapę o wymiarach 3x4 dla spokoju domowników. Kanciapa obowiązkowo na wysokości gruntu. W pod posadzką uziom z dużej ilości stali, połączony gdzieś w jednym punkcie z otokiem budynku. Dodatkowo rura przez ścianę fi 100 dla wyjścia okablowania a na elewacji ściany shacku szafka rozdzielcza gdzie się zmieszczą złącza anten i szyna uziemień połączona do otoku i uziomu kanciapy. Można wykorzystać choć część z tych fanaberii albo nawet jeszcze coś wymyśleć wesoły.


Pozdrawiam!
Tomek SQ9JXT


  PRZEJDŹ NA FORUM