Radio Reaktywacja w Alwerni
Ponad miesiąc temu przystąpiliśmy do programu Radioreaktywacja. Myślę że czym jest RR nikomu tutaj mówić nie trzeba, jednak dla niezorientowanych wrzucam link: http://reaktywacja.org.pl/.
Już zanim dowiedzieliśmy się o RR planowaliśmy podobną choć o trochę w innej formie akcję skierowaną również do szkół. Konferencja w Międzylesiu w której miałem przyjemność uczestniczyć, nakierowała nas na słuszny tor. Do tego doszedł konkurs/ zawody RR co było bodźcem mobilizującym.

I zaczęło się. Po powycieraniu kilku klamek w gminie Alwernia, włącznie z gabinetem burmistrza, projekt RR został skierowany do szkół w gminie nie tylko przez nasz alwerniański klub SP9KTK ale i przez Gminę. Cztery (spośród 6) szkoły od razu zadeklarowały chęć uczestnictwa w programie.
Na pierwsze zajęcia zaprosiliśmy autora projekty Pawła SQ5STS aby pokazał nam jak to się robi. Drugie zajęcia - już samodzielne - choć w stresie porównywalnym do matury ustnej wypadły świetnie, również dzięki bardzo przychylnemu nastawieniu dyrekcji szkoły, i o dziwo "grzecznych" dzieciaków. Szczerze mówiąc najbardziej obawiałem się braku zainteresowania wśród uczniów. Ale nic z tych rzeczy. Chłopaki z Międzylesia tak ułożyli program że jest on w stanie zainteresować nawet zupełnych ignorantów. Jasna sprawa że musi być ciekawie poprowadzony - a w tej materii doświadczenia nie miałem żadnego. Ale udało się.
Potem kolejna szkoła - już bezstresowo, na luzie z większą śmiałością. Już z własnym sprzętem pokazowym. Do tego stopnia że poczułem pewną satysfakcje z przekazu tej elementarnej wiedzy dotyczącej komunikacji, praw fizyki związanych z naszą tematyką. Zwłaszcza widząc zainteresowanie wśród uczniów.
Dzisiaj ostatnia z dotąd planowanych szkół wzięła udział w programie. I z tej jak i z poprzednich niektórzy uczniowie już się zdeklarowali do współdziałania w ramach klubu krótkofalarskiego. Pewnie jeszcze w wakacje ruszymy z kursem przygotowującym do egzaminu. Niestety podczas zajęć jedynie propagacja nie dopisała i musieliśmy łączności przeprowadzać na lokalnym przemienniku. (no może nie takim lokalnym). I tu dziękuję wszystkim korespondentom, którzy podejmowali wywołanie ogólne podawane przez uczniów.
Odnośnie samych zawodów RR. Nie wiem czy uda nam się wygrać, kąsek jest łakomy: FT-450, ale ideą RR jest aby w całej Polsce propagować radioamatorstwo wśród najmłodszych i jeśli to się uda to będzie wygrana nas wszystkich.

Jesteśmy świeżym klubem i też się sami uczymy, i zapewne nic byśmy nie zrobili bez wsparcia Kolegów z Krakowa. Mam na myśli chłopaków z Klubu Ryjek SP9KGP i Hackerspace Kraków SP9HACK, w szczególności Wojtka SQ9PBS, i Wiktorów HF9W i SQ9WTF. Dzięki Wam Panowie.
A ze swojej strony na koniec gorąco wszystkich, szczególnie kluby, zachęcam do udziału w RadioReaktywacji bo to fajna sprawa. Do szkół w cale nie jest trudno się dostać, trzeba jedynie trochę czasu poświecić, ale czego nie robi się dla sprawy.....

na koniec kilka fotek z naszych zajęć: