Linearyzacja PA na KT920a i KT920b
    SP5U pisze:

    Przeczytałem jeszcze raz cały wątek i nie widzę w nim sugestii o zakupie gotowego fabrycznego sprzętu....
    ...Nadal można budować wzmacniacze na tranzystorach bipolarnych, niskonapięciowych, ale trzeba wiedzieć o ich "ułomnościach". ...
    ...W związku z powyższym nie warto obrażac się, gdy ktoś mówi "można to zrobić lepiej".
    ...Link do układów ustalajacych punkt pracy tranzystorów bipolarnych podawałem w którymś wątku o wzmacniaczach UKF....


Te sugestie może nie bezpośrednie, natomiast negowanie każdej próby zrobienia czy przerobienia czegokolwiek tak odebrałem. Jeśli chodzi o niskonapięciowy wzmacniacz, to właśnie dokładnie to chcę uzyskać, a główną ideą tego co chcę zrobić jest właśnie zasilanie 12V. Można zrobić lepiej na innych elementach, natomiast chcę zbudować mały wzmacniacz (10-20W) do samochodu i akurat te parametry bardzo mi ułatwiają sprawę. Ma on działać właśnie dla FM jako wzmacniacz mocy do ręcznego radia używanego w samochodzie. Nie będzie wysterowany tak, żeby osiągnąć pełną moc - ręczniak ma za mało na wyjściu, tylko 2W - ale jeśli będzie coś koło 10W to mi w zupełności wystarczy.

35 lat temu faktycznie były inne czasy, wtedy smutni panowie z UB zabierali nawet radia CB, o tranzystorze o takich parametrach można było pomarzyć, nawet jak ktoś miał wiedzę, to i tak trudno było ją wykorzystać, teraz z elementami jest lepiej, wiedza jest dostępniejsza, tym bardziej przy pomocy kolegów krótkofalowców. Dlatego zamiast kupować duo czy quadbandera do samochodu, chcę coś dorobić do posiadanego ręcznego radia. Kupić łatwiej, ale nie tak przyjemnie jak samemu zbudować i uruchomić.

Książka jest bardzo dobra i wiele wyjaśnia, a że starsza? Teraz wszystkie radia pracują na syntezie, cewek czy filtrów tam nie uświadczymy. Jedyne to w końcówkach mocy czy w filtrach wyjściowych, to aż tak się jeszcze nie zmieniło.


  PRZEJDŹ NA FORUM