Źródło zasilania qrp w terenie
    SP1AP pisze:

    Ja dla mojego QRP w teren mam proste rozwiązanie, które jeździ ze mną w aucie. Jest to żelowy AKU 12V/17Ah i jak go w domu naładuję, to nieraz cały tydzień jeżdżę codziennie do lasu po obiedzie na 3-4 godziny i stamtąd 10-ma Watami pracuję, a ta "żelówka" wytrzymuje nawet dłużej jak tydzień i w domu ją wtedy podładowuję z zasilacza od CB 12V/6Ah przez żarówkę samochodową od świateł pozycyjnych. Bezbłędnie ta "żelówka" pracuje w ten sposób u mnie już 7 lat, a nabyłem ją używaną!
    Niewątpliwie jest to zasługa Icoma IC-703Plus, który przy nadawaniu bierze około 3A z AKU, a przy odbiorze zaledwie 450mA max i to mnie bardzo cieszy.
    Polecam kupno IC-703Plus, to nie kryptoreklama, uwierzcie! oczko


wesoły W aucie to ja mam z 50Ah i jeszcze się sam ładuje, jak jadę. Chodzi o coś mniejszego No i o eksperyment.. oczko

    sq8pkj pisze:

      SQ3MIS pisze:

      Radio (X1M) pobiera max 2A przy TX. Planuję zakupić do zasilania go akumulator żelowy od ups-a (albo alarmu) 7,2 Ah. Czy mają koledzy lepszy pomysł do podsunięcia mi? wesoły Z góry dziękuję za sugestie.


    Witam. Nie wiem skąd kolega wziął wartość 2A na TX? Ja mam X1M Pro od półtora roku i przy pomiarach pobór prądu na TX nie przekracza 1,5A przy mocy ok 4,5/5W. Akumulator 7,2Ah żelowy testowałem podpinając żarówkę samochodową 20W która pobiera ok. 1,8A. Z pomiarów wynika że 2 godziny ciągłej nieprzerwanej pracy powoduje spadek napięcia o 1,2V. A co za tym idzie podpięcie takiego akumulatora do radia spokojnie wystarczy na 3 do 4 godzin zabawy jak nie więcej. Jestem teraz w pracy ale jak wrócę to postaram się dorzucić pomiary robione co 10 i co 20 min na przestrzeni 2 godzin.


No przyznaję, że te 2A to zaokrągliłem w górę doliczając jakąś lampkę i podświetlenie reflektometru albo ładowarkę do komórki. Spokojnie na kilka godzin żelówka 7,2Ah z tym radiem wystarcza.



Solarka będzie następna, też planuję wesoły Ładne zdjęcia, gratuluję wesoły

[quote=SP9DPM]
    SQ3MIS pisze:

      antek pisze:

      Dwa ampery to dużo prądu jak na amatorskie wykonanie przetwornicy step-up. Najprościej zrobić to na transformatorze o odpowiedniej przekładni zasilanym mostkowo przez MOSFETY coś jak UPS do komputera. Zaleta jest taka, że może pracować na niskich częstotliwościach rzędu 100 - 200Hz, ma dużą sprawność i nie sieje. Wada jest taka, że będzie słychać pracę rdzenia i może być to denerwujące. Bardziej ekonomiczne (wyższa sprawność) i prostsze byłoby jednak podwyższenie zasilania na ACU i zrobienie step-down.


    No niestety czwartego akumulatora nie mam i marne szanse, że adekwatny teraz znajdę. Nie myślałem, żeby taką przetwornicę robić (to mnie przerasta), tylko kupić. Są takie do 2 a nawet 3A, np:

    http://allegro.pl/przetwornica-dc-step-up-xl6009-za-lm2577-sx1308-i5169449908.html

    czy to się ma szansę sprawdzić?



Również rozglądam sie za jakimś solidnym step-down do pracy w terenie z 4S. Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-dc-dc-step-down-100w-i6073665038.html

Nieco droższa ale wygląda solidnie, większe pojemności, Imax: 10A więc pozwoli na pracę nie tylko QRP, a najważniejsze sprzedawca twierdzi że nie powoduje zakłóceń (przynajmniej na umiejscowionym w pobliżu radiu FM)

Niestety nie potrafił powiedzieć na jakim układzie jest zbudowana.
[/quote]

Ta jest ładna ze zintegrowanym wyświetlaczem do monitorowania parametrów, ale 2-3A tylko. Mnie by wystarczyła, ale tyko stepdown a ja już mam za mało więc nici.

http://allegro.pl/zasilacz-mp2307-z-woltomierzem-i-amperomierzem-i6107658402.html


Zamówiłem stepup 2-3A. Zobaczymy. Podejrzewam, że co do ew. siania trzeba to sprawdzić eksperymentalnie i tyle.


  PRZEJDŹ NA FORUM