Konkurs RADAR - Radio dla Radioreaktywacji
Radioreaktywacja w Pile - witamy w zawodach.
Lekcja dla Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy
ul. Brzozowa 4, 64-920 Piła
W dniu 10 maj 2016 po kilkunastu tygodniach przygotowań miała miejsce pierwsza prezentacja z cyklu RADIOREAKTYWACJA. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Wiesława SP3UY, Mariusza SP3DVO i Marka SP3TUT.
Z racji że, był to dla naszego zespołu pierwszy pokaz, towarzyszyła nam lekka trema. Wybór szkoły nie był przypadkowy. Dzięki częstym wizytom Marka SP3TUT w Zespole Szkół nr1 im. Brzechwy w Pile ta właśnie szkoła była celem naszej wizyty.
Grupę młodzieży spośród klas I – III Gimnazjum przygotowała pani Anna Popławska, która jest wykładowcą lekcji fizyki.
W zajęciach wzięła grupa uczni około 30 dziewcząt i chłopców.
Na te wyjątkowe i szczególne zajęcia lekcyjne, każdy z kolegów zabrał ze sobą kilka pomocy naukowych.
Nie mogło zabraknąć popularnie zwanych krótkofalówek, ręczniaki na pasmo 2m i 70cm. Na stole znalazł się też poczciwy i wiekowy TRx YAESU FT7. Bardzo ciekawe i wzbudzające zainteresowanie okazało się mieć ogniwo fotowoltaiczne, generator-prądnica prądu przemiennego (oczywiście miniatura).
Mistrzostwo wywodów na tematy historii radiokomunikacji i krótkofalarstwa oraz pokazy przedstawił Mariusz SP3DVO.
Marek SP3TUT przedstawił doświadczenie z dipolem i podłączoną żarówką, która zadziałała, hihi gdy znalazła się w polu wcz. z odpowiednią polaryzacją na f= 433MHz.
Mariusz SP3DVO zainteresował słuchaczy produkcją energii elektrycznej w zwojnicy i przy pomocy panela Fotowoltaicznego.
Zainteresowaniem cieszyły się albumy naszych kart QSL.
Nie zabrakło też małych wpadek. Jak to bywa z nową techniką, Marek SP3TUT miał problem z uruchomieniem prezentacji na dwóch monitorach, hihi.
Aktywność słuchaczy była nagradzana słodyczami, co chyba było czymś wyjątkowym na lekcji.
Jednak uzupełnianie energii było w tym przypadku wskazane, ze względu na czas jaki w sposób niekontrolowany wydłużył się z dwóch zaplanowanych godzin do 3,5.
Kulminacyjnym i najciekawszym elementem naszych pokazów było prowadzenie łączności.
Pierwszą łączność z wykorzystanie fali akustycznej pod prywatnymi znakami wykonali koledzy SP3UY i SP3TUT.
Następnie już pod znakiem SP3PLV i pod bacznym okiem operatora pierwsze łączności prowadziła młodzież.
Ze względu na duży QRM aktywne było tylko pasmo 2m FM.
Udało się przeprowadzić kilka łączności.
Młodzież za przeprowadzone QSO otrzymała pamiątkowy dyplom.
Na stronie internetowej ZS1 ukazała się już obszerna relacja z przeprowadzonych pokazów.
Każdy z naszej trójki otrzymał indywidualne podziękowanie od Dyrekcji Zespołu Szkół NR 1 im. Brzechwy w Pile.
Szczególne podziękowanie należy się też pani Annie Popławskiej za zorganizowanie młodzieży na te szczególne zajęcia.
Widząc zainteresowanie przekazywaną wiedzą, postanowiliśmy w dniu 1 czerwca 2016 z okazji zaplanowanego festynu Dzień Dziecka ponownie odwiedzić szkołę.

Zespół w składzie:
SP3UY – Wiesław
SP3TUT – Marek
SP3DVO - Mariusz
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ps. ...a my gratulujemy SP3PLV pierwszych 3 punktów w Zawodach RR
Świetna Robota !!!