Uziemienie w środowisku częstotliwości radiowych
Poprosiłem Roberta o powtórzenie pomiaru, gdyż na poprzedni w rejonie wielkich reaktancji nałożyły się jakieś zakłócenia. Rezultat nowego pomiaru znajdzie się na końcu tego wpisu.

Najpierw wytłumaczę się, dlaczego zaproponowałem taki właśnie eksperyment, czyli utworzenie pętli i pomiar impedancji punktu 1 względem uziemienia 3.

Rys. 1:




Bliższe rzeczywistości byłoby powieszenie (położenie) kabla między dwoma różnymi punktami o ~ zerowej impedancji względem ziemi.

Mielibyśmy taką sytuację.

Rys. 2:




Dla 8 metrowego kabla (taki zastosował Robert) przeskanowałem w 4nec2 impedancję Z(f) w zakresie 1-30 MHz. Jedyny rodzaj ziemi w NEC2, który ma sens dla pionowych drutów schodzących do poziomu ziemi, to tzw. „perfect ground”. Taki też zastosowałem.

Dla nie znających 4nec2: kółeczko na przewodzie pionowym z lewej strony oznacza źródło, czyli dla nas punkt wykonywania pomiaru.


W powyższym układzie potrzebny jest drugi zestaw radiali. A to jest w praktyce kłopotliwe. Sprawdziłem więc przydatność układu z jednym punktem uziemiającym.

Rys. 3:




Skala nieco inna niż w Rys.2, na wszelki wypadek więc piszę, że długość kabla wynosi nadal 8m. Dla R=0 (R to rezystancja skupiona na krótkim przewodzie prowadzącym do ziemi) prześledziłem przebieg impedancji. Wyszedł nieomal identyczny z Z(f) z Rys. 2 (wykresy mogę zamieścić na żądanie). To oznacza zielone światło dla eksperymentu prowadzonego z jedną ziemią.


Porównanie wyniku eksperymentu z modelem 4nec2 dla ziemi doskonałej

R przyjąłem jako 10 Ohm, gdyż taka mniej więcej wartość wynikała z pomiarów przeprowadzonych przez Roberta dla verticali ćwierćfalowych. W ten sposób podszedłem z modelem najbliżej jak to możliwe świata rzeczywistego.

Oto wykresy z pomiaru (kolory intensywne) nałożone na wykresy uzyskane z modelowania (kolory blade):




Myślę, że biorąc pod uwagę ograniczoną przydatność NEC2 dla takich sytuacji, zgodność jest co najmniej zadowalająca.

Podsumowując: takie same wyniki uzyskuje się
− w modelu i w eksperymencie,
− dla kabla z kondensatorem i bez niego.

Ponadto istnieje duża zgodność między symulacją komputerową i realem. Jak dla mnie to jest wystarczający dowód na „brak cudu”.


  PRZEJDŹ NA FORUM