egzamin - jakiego zakresu wiedzy i umiejętności a także jakiej formy egzaminu oczekujemy ???
ankieta z uzasadnieniem
    rad_n pisze:

SQ8MXS pisze:

Już widzę na egzaminie praktycznym jak wymaga się realizacji zadań od osób np: głuchoniemych lub niewidzących takich samych, jak od osoby widzącej/słyszącej.

Dlatego tak jak napisałem, powinny być jakieś konkretnie ustalone kryteria co ma być wymagane na egzaminie (i niekoniecznie powinno to być przeprowadzenie konwencjonalnego QSO, bo jego przebieg to kwestia przyzwyczajeń i obyczajów, przeprowadzenie QSO na egzaminie ma taki sens jak test z rozmowy z kasjerką na stacji benzynowej podczas egzaminu na prawo jazdy bardzo szczęśliwy).

Dokładnie o to chodzi. Miałem możliwość rozmowy z UKE na ten temat swego czasu jak owy "praktyczny" egzamin się pojawił. Oni tego też nie chcą. Zdają sobie sprawę z faktu, że jeżeli miałby powstać typowy egzamin praktyczny z obsługą TRX-a to najpierw musieliby oni wyszkolić kadrę, następnie zakupić identyczny sprzęt dla wszystkich placówek egzaminujących i stworzyć skrypt z zakresem pytań/zadań praktycznych. Co więcej jeśli mieli by owy sprzęt to musieliby dać możliwość adeptowi na owym sprzęcie się szkolić by owy egzamin zdać. Robi nam się wtedy coś na styl egzaminu na prawo jazdy. I teraz najważniejsze czy nas/UKE/etc. na to stać, a co najważniejsze czy jest sens robić coś takiego dla niszowego hobby - bo jak by nie patrzeć krótkofalarstwo to w 99% zwyczajne hobby porównywalne do wędkarstwa, hodowli gołębi czy zbierania znaczków. Ten 1 % zostawiam dla słowa "służba".