Radiostacje na polskich statkach w latach 60-tych
Co piszczało w kabinie radiooficera 50 lat temu?
Przedstawiam jeden z niewielu podobnych materiałów - tym razem jest to film dokumentalny opisujący życie i pracę na niewielkiej szwedzkiej stacji brzegowej Härnösands Radio/SAH w roku 1972 tuż przed jej planowanym zamknięciem i przeprowadzką do nowej lokalizacji. Do Härnösands Radio trzeba było dojechać promem!
Czuć nostalgię związaną z niepewną przyszłością samej stacji (patrz także wyjaśnienie poniżej).
Film w języku szwedzkim.

Z ciekawostek - na tej stacji w filmowanej lokalizacji do końca jej istnienia działały lampowe odbiorniki główne Eddystone serii E8x0. Zauważcie przy okazji bardzo charakterystyczny side ton - ta stacja na 500kHz nadawała w dawnej emisji A2 - modulowane CW - w pełnym QSK z bardzo charakterystycznym kluczowaniem.



Trochę o samej stacji

Härnösands Radio powstała w Hemsön (na płn-wsch od Härnösand) w 1916 w wyniku realizacji planu Królewskiej Rady Telegraficznej oraz armii i marynarki wojennej Szwecji. Stacja została wyposażona w nadajnik iskrowy o mocy 8kW, przyznano jej znak wywoławczy SAH. W tym czasie w Hemsön nie było prądu, nadajnik zasilano z akumulatorów ładowanych z z generatora napędzanego benzynowym silnikiem Penta. Stacja odegrała bardzo ważną rolę przy ratowaniu ekspedycji Nobilego, pomagała również przy nawigacji. W połowie lat sześćdziesiątych zbudowano zdalnie sterowaną stację niedaleko Skellefteå, nieco później także sieć zdalnych stacji UKF pomiędzy Kalix i Öregrund. Była to bardzo ważna w okolicy stacja, obsługiwała lokalny radiowy ruch z Zatoki Botnickiej.
Na początku lat siedemdziesiątych planowano połączenie Härnösands Radio ze stacją Sztokholm Radio ale względy bezpieczeństwa żeglugi sprawiły, że stację SAH przeniesiono do Sälsten, Härnön w Harnosand. Nową stację otwarto w 1975r. przejęła ona ruch oraz zadania ratownicze stacji Constance Radio (SAC?) oraz Lulea Radio/SAL. Wyposażenie obejmowało łączność na UKF, łączności telegraficzne na 500kHz i 4MHz oraz telefonię (QRJ). Stacja została zamknięta w 1993r. jej obowiązki w okresie przejściowym przejęła Sztokholm Radio. Stacja Sztokholm Radio istnieje do dziś i świadczy łączność emergency (w tym medyczną) na UKF, korzystając z rozległej sieci zdalnie sterowanych urządzeń nadawczo-odbiorczych.


  PRZEJDŹ NA FORUM