Najprostsza teoria i praktyka dyplomologii stosowanej
Co zachęca i zniechęca do zdobywania Dyplomów…
    SQ9JXB pisze:

Kolego Danielu

Logując w logu komputerowym , przy ponownym wpisaniu znaku program sam powie że jest B4 - czyli łączność już była.

Kolego Janku,

Komputer poinformuje o zrobionej łączności ale dopiero wtedy kiedy wpisze się ten znak np. do DQR-loga.

Niestety, podczas akcji dyplomowych czy wręcz zawodów, kolegom trzaskającym choćby po 100 łączności nie chce się zupełnie sprawdzać na komputerze danego znaku więc wywołują go po kilka razy blokując tym samym zrobienie łączności innym operatorom.

Jeśli piszemy o sprawach które zniechęcają do brania w jakichkolwiek rywalizacjach to warto dodać, że poważnym problemem na który wcale nie zwracają uwagi organizatorzy akcji dyplomowych lub (i) zawodów jest podawanie jak mantrę raportu 59 a potem proszenie o kilkukrotne przeliterowanie znaku korespondenta.

Problem z (prawdziwymi) raportami jest bardzo poważny bo tego typu raporty podają już dzieci które zdobyły licencję operatorską w wieku szkolnym (wiek - do 18 lat). Skoro one to robią to znaczy, że usłyszały to na paśmie i zaczęły to stosować albo ktoś ich tego nauczył (zwykle są to krótkofalowcy z dużym stażem obecni w klubie).

Zdaję sobie sprawę, że zaraz odezwą się koledzy z klubów którzy poinformują, że młody człowiek zanim zacznie poprawnie podawać raport słyszalności najpierw musi się osłuchać z pasmami ale to czego się człowiek nie nauczy w młodości, później nie będzie potrafił stosować w dorosłości.

Jeśli więc starszy kolega nie zwróci mu uwagi na błędnie podany raport to taka osoba będzie to robiła zawsze.

Niestety, raport 59 w większości wypadków podaje się tylko dlatego, że jego wprowadzenie ogranicza się do jednego naciśnięcia klawisza "ENTER" a podanie innego raportu niż 59 wymaga użycia już 2 ruchów więc po co sobie utrudniać pracę podczas akcji dyplomowej/ zawodów?

Szkoda, że naprawdę dużo się mówi o technice operatorskiej, często publikujemy na swoich stronach tekst Marka ON4WW o nazwie „Operating Practice” a w rzeczywistości wielu krótkofalowców tego typu zasad nie stosuje podczas swojej pracy na pasmach.

Ech..