Uziemienie w środowisku częstotliwości radiowych
    SQ5WAF pisze:

    Według powyższej dyskusji wniosek jest taki ze należny cały sprzęt przenieść do piwnicy jak najbliżej uziemienia i pracować zdalnie.



Krzysztof. Nie, dlaczego. Tylko trzeba różnicować pojęcie ziemi.


1/ Ziemia odgromowa.

Ta ma być na wejściu do budynku. Wszystkie kable wchodzące z zewnątrz mają być oplotami z nią połączone. Nie ma przewodu w pomieszczeniu radiostacji (elektrycznego, telefonicznego, internetowego, jakiegokolwiek), który by nie przeszedł przez ten punkt wspólny. Jeśli zdarzy się jeden wyjątek, to po nim wyładowanie może wejść do pomieszczenia i wybrać sobie którąkolwiek z uziemionych instalacji jako drogę do ziemi.

Np. wyładowanie => naziemna linia telefoniczna => telefon na sąsiednim stole, metr od radiostacji => przeskok ładunku do radiostacji => do ziemi (po kablach antenowych, sieciowych).


2/ Uziemienie towarzyszące sieci elektrycznej.

Ochroni nas w przypadku przebicia na metalową obudowę wzmacniacza.


3/ Uziemienie jako droga neutralizowania ładunków elektrostatycznych.


4/ Ziemia RF.

Edit: W budce operatora obecność ziemi radiowej nie jest konieczna. Uziom RF potrzebujemy w miejscu, w którym z anteny niesymetrycznej (LW, random wire) przechodzimy na linię długą (koncentryk).

Takie przejście najlepiej umiejscowić blisko ziemi uzbrojonej w radiale. Widziałem nawet rozwiązanie anteny LW prowadzonej od domu do masztu/drzewa z punktem zasilania nie przy oknie, lecz na przeciwległym końcu, przy ziemi. Bo okno wysoko, a drugi koniec dawał możliwość uziemienia. Niestety wiązało się to z koniecznością prowadzenia w ziemi koncentryka od odległego krańca anteny aż do budynku. Ale dawało też możliwość odsunięcia całej anteny dalej od budynku (źródła zakłóceń). Rysunek wkleiłem niżej we wpisie z 7 maja.

Jeśli już koniecznie chcemy mieć koniec anteny random wire przy oknie, to najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie przeciwwagi lambda/4 (np. wiszącej pionowa w dół, w pewnej odległości od ściany). Jednak:

1/ taka przeciwwaga jest rozwiązaniem selektywnym (tylko dla swojego pasma).
2/ bierze udział w promieniowaniu, i w odbiorze też (blisko budynku z jego zakłóceniami)

Dla QRP jakimś rozwiązaniem ziemi radiowej na II piętrze, może być np. z siatka metalowa ukryta pod dywanem, jak na rysunku tutaj:
http://www.w8ji.com/second_floor_grounding.htm . Albo grzejnik i system CO. Albo metalowy daszek za oknem.

Wszystkie takie namiastki ziemi RF są jednak gorsze od ziemi prawdziwej. A antena umiejscowiona tuż przy budynku będzie gorsza od anteny oddalonej od budynku (symetrycznej bądź nie) z dobrym dławikiem/choke umieszczonym w miejscu zasilania.



    sq9mda pisze:

    Piotrze, tak jak pisałeś, pomiary są bardzo podobne. Wykonałem uziom zgodnie ze schematem (8 m nowego kabla RG8X i kondensator 0.2 uH) .......niestety w czasie deszczu.


Robert, dzięki. To pewnie deszcz sprawił, że rezultaty nie idą w tak ekstremalne wartości jak symulacje. Ponadto w modelu założyłem na szybko ziemię idealną. Realna wniosłaby straty a z nimi i spłaszczenie wykresów.


  PRZEJDŹ NA FORUM