Uziemienie w środowisku częstotliwości radiowych
    mot_cez pisze:

    W artykule podany jest przewód RG-8.
    Czy można użyć innego,np RG-213 ?



Cezary,

dyskusja na eham.net http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,24558.0.html pokazała bezprzedmiotowość rozwiązania z kablem koncentrycznym i kondensatorem z końcówki artykułu http://kc.flexradio.com/knowledgebasearticle50426.aspx (Alternative 2 -The RF Suppressor Ground System).

Prawdopodobnie można by podważyć wiele sformułowań ze znajdującego się tam opisu działania. Nie zamierzam wchodzić w dyskusję ze wszystkimi stwierdzeniami.

Swoimi symulacjami starałem się skupić na jednym aspekcie i pokazać, że NIE JEST PRAWDZIWE TO KONKRETNE STWIERDZENIE AUTORA:

"The device is intended for long grounding wires.... This ground line is not length sensitive and can be used at any length without concern".

Otóż z symulacji wyszło, że rozwiązanie z koncentrykiem i kondensatorem podlega dokładnie takim samym ograniczeniom co do długości przewodnika łączącego radio z kołkiem uziemiającym jak rozwiązanie klasyczne, z przewodem jednożyłowym.

A więc z wykresów Z(f) widać wyraźnie,
- że wbrew zapowiedziom autora nie przejdą "long grounding wires"
- że tego rodzaju konstrukcja, wbrew słowom autora jednak jest "length sensitive"
- i, również wbrew temu co pisze autor nie może być użyta bez problemów przy jakiejkolwiek długości.

Długość jest krytyczna, przewód prowadzący do ziemi powinien być znacznie, znacznie krótszy od lambda/4. Jeśli masz możliwość poprowadzić tak krótki przewód, jesteś na drodze do sukcesu. Jeśli chcesz dla zminimalizowania strat i zredukowania składowej reaktancyjnej użyć przewodnika szerokiego, może to być ekran jakiegokolwiek koncentryka, bądź płaskownik, bądź rurka itd. Jakikolwiek przewodnik mający odpowiednio wielką powierzchnię zewnętrzną, po której popłynie prąd. Jeśli wybierzesz jakiś koncentryk, możesz zlekceważyć jego żyłę wewnętrzną. Interesuje Cię tylko oplot.


  PRZEJDŹ NA FORUM