Problem z PA w TS430S
Witam.Wpadł mi w ręce uszkodzony TRX jak w tytule.O ile odbiornik już uruchomiłem to mam problem z naprawą stopnia sterującego. Po zamontowaniu brakujących tranzystorów 2SC2059 na nowe tego samego typu i ustawieniu prądów spoczynkowych zgodnie z instrukcją wszystko jest ok do czasu kiedy podkręce wzmocnienie mikrofonu.Teraz wystarczy lekkie dmuchnięcie w mikrofon i pojawia się moc ma wyjsciu ale tranzystory błyskawicznie ulegają uszkodzeniu.Montowałem też 2SC1945 (takie miałem akurat tez pod ręką)i sytuacja się powtórzyła.Przypuszczam ze powodem jest wzbudzenie sie stopnia.Na płytce wzmacniacza jest kondensator 10nf na 500V jednym końcem przylutowany do kolektora Q5 a drugi koniec wisiał w powietrzu ale wyglądało na to że był przylutowany do bazy lub kolektora Q2. Nigdzie w necie nie znalazłem żadnej informacji o tym elemencie.Może któryś z kolegów miał podobny przypadek i podzieli się informacją jak to rozwiązał.Przypuszczam że to może być właśnie przeciw wzbudzaniu się ale nie chcę na razie więcej eksperymentować tym bardziej że na żadnym schemacie go nie ma.
Pozdrawiam Marek