Wływ masztu matalowego na antenę J-pole
    SP95094KA pisze:



    A o jaką antenę "J" się tutaj rozchodzi ?


Nie wiem komu o co chodzi, mi o teoretycznie symulowaną i w realu zamontowaną na izolacyjnym maszcie
http://m0ukd.com/calculators/slim-jim-and-j-pole-calculator/

Wszystkie inne własne symulacje (nie mówię o kopiowaniu zwłaszcza przez spawających z rurek: inna symulacja, inne wykonanie) zawsze obejmują antenę "czystą" czyli rozumieć montowaną izolatorem

Materiałowo John M0UKD doradza:
Alternatively, for permanent installations, the copper tube or aluminium J-pole is a good choice. I have had good success with both, but regularly use the balanced feeder Slim Jim mounted on a 9m fibreglass pole, as can be seen in the photo at the bottom of the page.

Nie wiem o czym myślą inni. Sądząc po przekazie chyba dominuje lutowana nad palnikiem z miedzianych rurek, w zasadzie wszystkie z dwoma metrami "masztu" w rzeczywistości masztu-promiennika.

W prawie patentowym antenę "J" by się zdefiniowało "znamienna tym, że" i tu wymienione równoległe 1/4, 1/2, symetryczny dół, asymetryczna góra, koncepcja zasilania itd... Definicja nie zaklada jakiegoś konkretnego materiału, skręcania spawania czy gięcia itd

Jako elektronik rozumiem to tak: każdemu (może za wyjątkiem ochrony patentowe) wolno wykonać obwód, system "podobny do" ale nazwa zostaje przy wzorze oryginalnym. W konsekwencji większość Jotek na YT jest "anteną upodobnioną do J"


Sensowną definicję podaje ang wikipedia, przy okazji wymienia warianty czy oficjalne pochodne "J", jak o to pytasz. A w naszym temacie:
The parallel conductors must be kept free of moisture, snow, ice and should be kept away from other conductors including downspouts, metal window frames, flashing etc. by a distance of two to three times the spacing between the parallel stub conductors.[11] The J-Pole is very sensitive to conductive support structures and will achieve best performance with no electrical bonding between antenna conductors and the mounting structure

https://en.wikipedia.org/wiki/J-pole_antenna

Zastrzeżenie jest tożsame z postem SP5MET w tym wątku.

A już czysto praktycznie, jak ktoś nie lubi matematyki i teorii: jak WSZYSTKIE rekomendacje zalecają choke balun, to powinno na nas działać jak migające żółte światełko, nie przeciwko wykonaniu, tylko wniknięciu dlaczego. Skoro masowo montuje metalowo się za fizyczny dół, proszę pomyśleć o ekranie feedera, jak on się czuje wesoły

Przypuszczam dla precyzji rozmowy ma znaczenie, kto używa J tylko z choke balun na koncentryku, kto dodatkowo z balunem dopasowującym/symetryzatorem, a kto zasila symetrycznym fiderem.

Zadam pytanie: podrzućcie schemat zwartej stałoprądowo J-ki 2m/70cm bo jako żywo nie znalazłem.
Nie ukrywam chciałbym mieć wiarygodne przekonania że na 70cm jest równie niski kąt, że to nadal jest "70cm J" itd... każda antena "jakoś wypromieniuje" te 70cm, w tym dwumetrowa, ale nikt nie zajmował się charakterem emisji. Nie spotkałem obliczeń, symulacji trzyelementowej dwubandowej "J"

EDIT: nie sądziłem że na starość zostanę pogromcą mitów, sens artykułu w wikipedii (nie spotkałem sprostowań) że "slim jim" czyli ta "prawie pętla" zużywa więcej materiału, elektrycznie nie dając różnicy.


  PRZEJDŹ NA FORUM