QRO w zawodach krajowych
Wstyd!
    sp2ayc pisze:

    Ale nie należy dyktować organizatorom jak taki regulamin ma regulować kto może wziąć udział: czy tylko QRP. czy dopuszczamy 100 W czy też QRO.
    Jeśli organizator chce to MA PRAWO tak ułożyć regulamin, że również stacje QRO bedą mogły wziąć udział w zawodach.


A ja uważam, że należy. Z powodów, które przedstawiłem w tym wątku. Oto moja propozycja.

Należy wprowadzić zasadę, że we wszystkich krajowych zawodach, w których:
- działa się w porozumieniu z ZG PZK, działem ds. sportu,
- istotą jest współzawodnictwo stacji polskich,
- nadających z terenu kraju,
- na pasmach fal krótkich 80m lub 40m,

(a taka jest istota niemal wszystkich krajowych zawodów prowadzonych na KF),
obowiązuje maksymalny limit mocy 100W dla CW, SSB i RTTY, a jego przekroczenie lub emisja fatalnej jakości sygnału (splatter, sygnały niepożądane wykraczające poza dopuszczalną szerokość pasma - max 4kHz) jest podstawą do dyskwalifikacji. Do tego wprowadzamy założenie, że organizatorzy takie decyzje rzeczywiście będą podejmować w uzasadnionych przypadkach i w razie potrzeb będą z tego rozliczani.

Zwróćcie uwagę, że z powyższego ograniczenia są z założenia wyłączone zawody:
- w których istotą jest komunikacja zagraniczna ze stacjami polskimi (SP DX Contest, podobne zawody np hipotetyczne zawody w 2017r. z okazji np. Lwowskiego Klubu Krótkofalowców, kolebki krótkofalarstwa polskiego),
- zawody na ultrakrótkich,
- wszystkie zawody zagraniczne.

Słowem - cała aktywność, w której stacje QRO są po prostu potrzebne. Dla tych zawodów wprowadza się zasadę dyskwalifikacji za złą jakość sygnału. Można rozważyć sprawę karnego przekwalifikowania stacji QRP lub low power do wyższych kategorii w przypadku udowodnienia nadużycia, ale mimo wszystko dyskwalifikacja boli bardziej niż ostatnie miejsce w tabeli (przegrał z przedostatnim SP5XMI, który zrobił kilka łączności dla samej radochy korzystania z radia).

Zatem w obu przypadkach będziemy mogli tępić śmieciarzy, którzy nie wiedzą do czego służą mierniki prądu we wzmacniaczu i nie mają wystarczającej odpowiedzialności lub wiedzy do pracy dużą mocą. W obu przypadkach wytępimy także tych, którzy zachowują się nieuczciwie i dokuczliwie dla innych. Także kolegów za granicą.


  PRZEJDŹ NA FORUM