Przepierka pieniędzy w PZK
złe praktyki
Panowie. trochę luzu
Witek ma rację, można zbierać kasę OPP dla innych podmiotów, byle tylko NIE BYŁY TO OPP nie umieszczone w wykazie uprawnionych.
Innymi słowy - jak ktoś jest OPP ale coś zawalił i nie znalazł się w wykazie, to przepadł. Nie wolno na niego zbierać pieniędzy.

Jeżeli nie ma OPP - to organizacja ze statusem OPP może zbierać na niego pieniądze.

Arek, sorry.

Organizacje, które nie dostosują się do nowych przepisów i będą brały (w jakikolwiek sposób) udział w pośredniczeniu w przekazywaniu 1% podatku organizacjom do tego nieuprawnionym grozi kara grzywny (art. 50d). Zgodnie z kodeksem wykroczeń może to być nawet do 1000 zł.

Takie obostrzenie wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego (której większość przepisów weszła w życie 9 listopada 2015 r.).
Część organizacji pożytku publicznego (jak i innych organizacji pozarządowych) postulujących generalną naprawę ustawowych przepisów o 1% poczuła się rozczarowana. Ustawodawca ograniczył się bowiem do obłożenia sankcjami tylko jednej sytuacji: zakaz pośredniczenia dotyczy jedynie relacji między organizacjami pożytku publicznego.
W ten sposób (chociaż ze sporym opóźnieniem) zareagowano na sytuację, z którą mieliśmy do czynienia pierwszy raz w 2010 roku. Wtedy okazało się, że na liście OPP uprawnionych do otrzymywania 1% nie znalazło się około 2,5 tysiąca organizacji. Między innymi dlatego, że część z nich nie przesłała do Departamentu Pożytku Publicznego w terminie swojego sprawozdania finansowego i merytorycznego.
.........

Nowelizacja nie dotyczy natomiast wielu innych sytuacji, w których wykorzystuje się subkonta do prowadzenia zbiórek 1% dla podmiotów do tego nieuprawnionych (np. szkół, przedszkoli, innych organizacji pozarządowych nie posiadających statusu OPP czy osób prywatnych).


MAc
mrn


  PRZEJDŹ NA FORUM