Antena 1/2 fali
Cewka
    SP2BPD pisze:

    Na szybko dochodzę do wniosku, że na rdzeniach takiego trafo dla 14 MHz nie da się wykonać.



Szperanie w różnych ciekawych artykułach zasiało we mnie wątpliwość co do powyższego kategorycznego stwierdzenia. Może jednak się da? Na pytanie "da się" czy "nie da się" można będzie odpowiadać sensownie tylko przy założeniu jakie straty są dopuszczalne.

W artykule linkowanym przez Tomka http://pages.suddenlink.net/wa5bdu/efhw.htm autor pomierzył od 0,8 dB do 2,2 dB strat, czyli od 17% do 40% mocy zamienianej na ciepło w rdzeniu. Przy 100 watach mocy podawanej z nadajnika otrzymujemy opowiednio 17 i 40 W w rdzeniu!

Sygnalizowana przez autora niespójność między teorią a rezultatem praktycznym w cz.II ww. artykułu wynika prawdopodobnie z tego, że:
- zupełnie nie wziął pod uwagę strat w rdzeniu (u");
- przeszacował indukcyjność (nie uwzględnił zmienności u' z częstotliwością);
- z punktem pracy znalazł się powyżej częstotliwości rezonansu własnego (na pewno od 14 MHz, a być może już na 10 MHz)
Edit: co do ostatniego podpunktu, pomyliłem się, transformatory na ferrytach pracują jednak powyżej częstotliwości rezonansu własnego swoich uzwojeń, patrz poniżej wpis 12 kwietnia



Przydałby się sprawdzony sposób obliczania trafo na rdzeniu ferrytowym, uwzględniający przebieg u' i u" (taki jak wklejałem powyżej: "complex permeability vs. frequency"). Czyli uwzględniający zarówno straty (u") jak i zmianę indukcyjności uzwojeń wraz z częstotliwością (u').

Niestety nie znalazłem takiego modelu do zastosowania w RFSim99 czy LTSpice IV. To znaczy modele są, ale nazbyt uproszczone.

Sam jakiś model dla RFSim99 wymyśliłem, lecz wymaga on weryfikacji eksperymentalnej. Czekam na rdzenie i na dostęp do VNA, by takiej weryfikacji dokonać.


  PRZEJDŹ NA FORUM