Czy da się zdobyć gdzieś procesor?
    Fredrikson_SQ3SII pisze:

Witajcie!
    Mam skaner AOR AR8000, w którym nie działa klawaitura. Ktoś mocno ogarnięty w temacie stwierdził, że padł procesor µPD78054GC028. Czy ktoś może podpowiedzieć, gdzie tego szukać? Google wyświetla tylko noty katalogowe... Szkoda trochę rzucić to radio w lamus.

Skąd podejrzenie, że nie działająca klawiatura to uszkodzony mikrokontroler?

Ja bym w pierwszej kolejności wymył pola stykowe klawiatury (jeśli dotykamy brudnymi palcami klawiatury to z czasem ten bród wchodzi na płytkę i zalepia pola stykowe - piloty TV tak się często psują) a potem sprawdził obecność napięcia VDD w pinie 74 i 68 mikrokontrolera µPD78054. Wartym sprawdzenia jest również stabilizator napięcia IC504.

Jeśli napięcie jest ok to trzeba sprawdzić diody D502, D503, D504, D520, D521, D522, D523.

Pomocnym przy sprawdzaniu będzie schemat - co prawda, dotyczy wersji 8200 ale jest na tym samym procesorze: http://www.pro-fit.pl/pliki/ar8200_cpu.gif

Nie stwierdzałbym przedwcześnie uszkodzonego mikrokontrolera bez własnego sprawdzenia pól stykowych klawiatury oraz elementów wokół klawiatury.