Shared Apex Loop Array
ciekawa antena odbiorcza
Podsumowanie z obrazkami. Np. 2 ramki, każda o obwodzie 11,3m, odległe o 10 metrów, f=1,84 MHz. Położone w linii wschód-zachód.





Charakterystyki dla różnych przesunięć fazy między kanałami.
2/ przesunięcie 0
3/ przesunięcie 180 stopni, charakterystyka jest dwukierunkowa, zysk minimalny
4/ przesunięcie +/- 20 stopni





Podsumowanie zysku i S/N dla sygnału przychodzącego dokładnie z kierunku wschodniego lub zachodniego pod kątem elewacji 15 stopni. Sygnał na poziomie szumu dla ramki pojedynczej. Zysk szyku antenowego na kierunku sygnału został znormalizowany względem pojedynczej ramki:



Widać poprawę stosunku sygnału do szumu. Sygnał niesłyszalny na ramce pojedynczej (0 dB) wyszedł o 3,42 dB ponad szum.



Jeżeli wykorzystujemy eliminator zakłóceń (nie każdy "fazownik" ma wszystkie moduły z poniższego schematu blokowego):



Stopnie regulacji:
I – balansowanie sygnałów z 2 ramek
II – ustawianie przesunięcia fazy (płynne + ewent. dodanie 180 stopni przełącznikiem)
III – przerzucanie kanałów


Strojenie

Zawsze zaczynamy od zbalansowania obu kanałów. Robimy to w pustym miejscu pasma, tam gdzie są tylko szumy. Następnie:

- Jeśli przewody prowadzące od obu ramek do fazownika mają jednakowa długość, to zerowe przesunięcie fazy powinno być po środku skali gałki "phase". Dodanie przełącznikiem 180 stopni przeniesie nas w sytuację ramek w przeciwfazie. Nazywam to punktem "0".

- Jeśli przewody nie mają identycznej długości to strojenie układu zaczynamy od znalezienia przeciwfazy. Tj. kręcimy pokrętłem "phase" aż do uzyskania tąpnięcia szumów (im mniejsza odległość między ramkami, tym spadek tła szumowego będzie większy i gwałtowniejszy, w swoich próbach z blisko położonym ramkami zaobserwowałem nawet 18 dB = 3 S). Poziom tego tąpnięcia będzie się zmieniał w zależności od pasma i pory dnia.

Następnie szukamy słabej stacji z kierunku wschodniego (lub zachodniego) i lekkim obrotem gałki fazy w lewo lub prawo od punktu "0" poprawiamy o ok. 1 S siłę sygnału, równocześnie wzrasta nieco S/N (w ten sposób przechodzimy z ch-ki typu 3/ na 4/). Jesteśmy w miejscu gdzie S/N osiągnąło maksimum. Jeśli będziemy odjeżdżali fazą dalej od tego punktu sygnał będzie rósł (idziemy w kierunku ch-ki 2/). Niestety szum szybciej od niego. W rezultacie S/N będzie się zmniejszać.


  PRZEJDŹ NA FORUM