[VIDEO] Wideoprezentacja "wszystko-w-jednym" trackera APRS SainSonic AP510
tracker+gps+radioN/O+bateria+logger w jednym
OPROGRAMOWANIE KONFIGURACYJNE I AKTUALIZACJA FIRMWARE
Ponieważ dostałem już maila z prośbą o udostępnienie oprogramowania, wrzucam to co mam na swój serwer
strzałka http://akl.prz.edu.pl/radio/sainsonic-soft-20141008.tar.gz
strzałka http://akl.prz.edu.pl/radio/sainsonic-soft-20141215.tar.gz
Paczki zawierają zarówno program do zmiany ustawień urządzenia jak i pakiet aktualizacyjny. Tak jak powiedziałem na filmie wersja softu do zmiany ustawień musi się zgrywać z wersją firmware wgranego do urządzenia. W przeciwnym razie po prostu nie uda się nawet zgrać konfigu.

Aktualizacja firmware jest nieco skomplikowaną kwestią. Przede wszystkim okazuje się, że wersja programu do obsługi bootloadera (programu, którym wgrywa się plik hex do urządzenia) też wydaje się mieć znaczenie, prawdopodobnie ponieważ z nowym softem zmianie ulega również program ładujący. Aby przeprowadzić aktualizację trzeba wykonać następujące kroki:
strzałka Trzeba odpalić program AVRTTupdate.exe znajdujący się w folderze "AVRUBD avrt5 UPDATE TOOL"
strzałka Należy wczytać plik HEX do aktualizacji i ustawić odpowiedni numer portu COM. Procedura jest widoczna na moim filmie
strzałka Wyłączyć urządzenie
strzałka Z menu wybrać opcję "download"
strzałka Włączyć tracker i trzymać przycisk do puki program nie połączy się z bootloaderem i nie wgra do końca pliku HEX!!. Jeżeli puści się przycisk wcześniej to urządzenie wyłączy się, aktualizacja zakończy się niepowodzeniem a urządzenie będzie martwe.
strzałka Wydaje się, że nawet jeżeli aktualizacja nie powiedzie się i wyskoczy błąd to bootloader będzie w dalszym czasie sprawny. Tracker nie będzie wprawdzie działał ale będzie można ponowić próbę aktualizacji ponawiając powyższe kroki. Nie daję jednak gwarancji, że będzie tak zawsze i że nie dojdzie do sytuacji w której trzeba będzie podpinać zewnętrzny programator i wgrywać plik HEX przy jego pomocy! Generalnie jeżeli ktoś nie ma potrzeby, to niech nie aktualizuje softu!!!!
strzałka Jeżeli program do aktualizacji nie chcę się w ogóle podłączyć do bootloadera i aktualizacja nie rozpoczyna się, należy spróbować innej wersji programu AVRTTupdate.exe. Generalna zasada, którą zaobserwowałem jest taka, że aktualizację softu robi się "starą" wersją AVRTTupdate.exe wgrywając nowy plik HEX. Downgrade robi się na odwrót, czyli nową wersją AVRTTupdate.exe wgrywa się stary HEX


  PRZEJDŹ NA FORUM