Shared Apex Loop Array
ciekawa antena odbiorcza
    EI2KK pisze:

    ... transformacja tak.. ale standard to 1:1 wiec nie ma transformacji.. mysle ze ktos zrobil sprzegacze (couplers) zeby poexperymentowac z parametrami anteny, jej katem w elewacji i tak juz zostalo


Nie mogłem znaleźć danych dotyczących materiału ferrytowego (firmy Laird) użytego w sprzęgaczach, więc sięgnąłem po dobrze udokumentowany materiał Fair Rite 73, policzyłem sprzęgacz (= trafo 1:1).

Na przykład pojedyncza ramka w SAL-12 ma impedancje (w Omach):

@ 2 MHz, Z = 0,73 + j 196; po transformacji = 50,2 + j 107
@ 5 MHz, Z = 2 + j 542; po transformacji = 126 + j 163

(sama ramka liczona w 4nec2, sprzęgacz symulowany w RFSim99)

Działanie sprzęgacza jest dwojakie:

1/ polepsza dopasowanie: zwiększa R i zmniejsza X, a przez to przybliża impedancję anteny do impedancji falowej linii, .

2/ tłumi sygnał.

Obydwa ww. zjawiska związane są z tym, że sprzęgacz wykonany jest na materiale stratnym. Nie jest to więc doskonały transformator 1:1. O ile rozumiem zamysł autora projektu korzyści z 1/ są ważniejsze od nieprzyjemności 2/.

Jeszcze będe przeglądał forum i odpowiedzi Marka, ale kojarzę jak przez mgłę, że dopasowanie ma na celu nie tylko unikanie strat związanych z ewent. niedopasowaniem ale także zachowanie nienaruszonej fazy sygnału, bo to w przypadku fazowania anten jest kluczowe.

P.S.
Sprzęgacz z mojej symulacji nie był zoptymalizowany, miał nieco za mało ferrytów. Chodziło mi tylko o zaobserwowanie tendencji.


  PRZEJDŹ NA FORUM