maszt teleskopowy a delta SP3PL
    antek pisze:

      SP2LIG pisze:

      Jeżeli maszt będzie sztywny(odciągi stalowe i równo naprężone) to uważam że maszt wytrzyma. Warunkiem są dobrze wykonane stalowe odciągi, pod określeniem dobrze wykonane rozumie: odpowiedniej fi linkę stalową, kausze, szekle, śruby rzymskie, żabki i oczywiście mocowanie odciągów na maszcie jak również ich kotwiczenie.
      Którykolwiek z w/w elementów zle wykonany lub niechlujnie będzie najsłabszym punktem całości i jest możliwe a nawet prawdopodobne że wytrzyma tylko do pierwszej wichury.
      Powtórzę że antena MB7PL sama w sobie stawia duży opór dla silnego wiatru.

      Moja MB7PL pracuje już 4 rok ale ja koło niej chodzę i pilnuje żeby wszystko było cacy.
      ___________
      Greg SP2LIG


    Nie wytrzyma, gdy ta antena buja się na wietrze to ramię siły jest tak duże, że wygina śruby M6 oczkowe do odciągów i w konsekwencji je urywa. Sprawdziłem to na własnej skórze, stał z anteną przez 3 miesiące, potem przyszedł "huragan" i było po zabawie. Obecnie producent stosuje M8 więc jest lepiej, ale i tak śruba ta pracuje na zginanie do czego nie jest zaprojektowana. Miałem ten maszt w wersji 10m HD, ale rozłożony był na 7,5m bo strach to było podnieść wyżej z tą anteną. Wszystko zależy od lokalizacji, ja miałem otwartą przestrzeń więc nie było żadnej ochrony.



Nie będę upierał się że na siłę da radę. Tak jak napisałem wyżej m in śruby też muszą być stosowne, przed montażem trzeba wszystko przewidzieć lub pytać się innych bardziej doświadczonych. Ty dałeś złe śruby, które niewytrzymały "huraganu". Co to by działo się gdyby przyszedł huragan ?????

W moich systemach antenowych wszystkie śruby które są w domniemaniu odpowiedzialne mechanicznie są nie mniejsze jak M10. Gwarantuję Tobie że u mnie huragan to jest huragan, generalnie wieją silne a nawet bardzo silne zachodnie wiatry i po ponad 20 latach zabawy w radio mam pewne rzeczy opanowane i spore doświadczenie w tym temacie.

Montując antenę MB7PL zastosowałem swój patent który zapobiega swobodnemu wychylanie się teleskopów a zarazem chroni poziome(top teleskopu-drabinka) fidery przed zerwaniem, wejdź na mój profil na QRZ COM lub na QRZ CQ to zobaczysz na zdjęciu. Orginalne fidery zostały wymienione na linkę miedzianą w plastykowej koszulce 6mm2 oraz na energetyczne czyli pancerne oczka oraz zastosowałem również extra zabezpieczenie przed samoistną zmianą długości fiderów i dopiero tak zabezpieczona antena jest w pełni odporna na szkodliwe działania atmosferyczne.
O zastosowaniu sztagów wspomniałem już wcześniej.
________________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM