Jak zmienić obowiązujące przepisy.
    SP9GMK pisze:

    SP2LQP (...)

    Ad.3 Co do zgłaszania anten…to oczywiście chciałbym aby wymóg zgłaszania anten został zniesiony. Niestety na chwilę obecną jest obowiązujący. Czytając art. 122a ustawy POŚ widzimy cytuję ,, Art. 122a. 1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne, które są stacjami elektroenergetycznymi lub napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV, lub instalacjami radiokomunikacyjnymi, radionawigacyjnymi lub radiolokacyjnymi, emitującymi pola elektromagnetyczne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitującymi pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku:
    1) bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia;
    2) każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia, w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenie.
    2. Wyniki pomiarów, o których mowa w ust. 1, przekazuje się wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.”
    Dalej mamy coś takiego jak Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10. Lipca 2010 w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzające pola elektromagnetyczne. Załącznik 2. Do tego rozporządzenia zawiera szczegółowe wymagania dotyczące zakresu danych ujętych w zgłoszeniu instalacji, w tym w punkcie 3. Między innymi podpunkt 4. Równoważne moce promieniowane izotropowo poszczególnych anten i podpunkt 7. Wyniki pomiarów o których mowa w art. 122a ustawy POŚ.
    Z powyższego wynika dla mnie, że jednak musimy robić pomiary naszych anten, oczywiście jestem jeszcze młody i nie doświadczony, mogę się mylić. Jeśli źle rozumiem wyżej zacytowane akty prawne – przepraszam.


Wytłuszczenie moje. Komentarz do niego jeden - jeżeli nie jesteś pewien, to nie rób czytającym wody z mózgu.

Po pierwsze. Zgłaszaniu podlegają w skrócie instalacje wytwarzające pola elektromagnetyczne. Antena sama w sobie nie wytwarza takowego, wiec nie podlega zgłoszeniu. To tak dla ścisłości, bo z punktu widzenia prawa - to ma znaczenie. Jeżeli przytaczasz rozporządzenie ministra środowiska, to rób to precyzyjnie - może ktoś będzie chciał skorzystać. Tego co przytaczasz nie istnieje. Jest natomiast rozporządzenie ministra środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne, Dz.U. 2010 nr 130 poz. 879. W prawie szczegóły są istotne, sicher ist sicher.

Po drugie: Już w cytowanym artykule 122a POŚ pada stwierdzenie, że instalacje poniżej 15W eirp nie muszą być zgłaszane. Więc nie wszystkie. Ktoś pracujący QRP (lub do 15W output) z anteną np. dipolem minus straty kabla i złączek nie wypromieniuje powyżej 15W eirp, więc może spać spokojnie.

Po trzecie. Zadałem Ci w poprzednim poście pytanie - "Czytałeś ustawę o ochronie środowiska? Doczytałeś, że możemy zgłaszać instalacje i robić to bez pomiarów tylko na podstawie analiz?". Powinno być to zachęta do przeczytania ustawy w całości, nie pisałbyś wtedy bzdur. Do rzeczy. Art 122a, który przytaczasz, mówi "(...)są obowiązani do wykonania pomiarów(...)". Na wstępie ustawy Prawo ochrony środowiska stoi jak byk: Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o(...) 21) pomiarze – rozumie się przez to również obserwacje oraz analizy(...) Czyli równoważna pomiarowi jest analiza i nią można zastąpić pomiar.

Zanim jednak uznasz, że musimy ściągać kogoś do pomiarów, zamiast przesłać analizę, przeczytaj uważnie to co jest poniżej, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co wytłuściłem:

Art. 147a. 1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez:
1) akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935, z późn. zm.90)) lub
2) certyfikowane jednostki badawcze, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. Nr 63, poz. 322 oraz z 2012 r. poz. 908) – w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani.
1a. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia, posiadający certyfikat systemu zarządzania jakością, mogą wykonywać pomiary wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska, do których wykonywania są obowiązani, we własnym laboratorium, pod warunkiem że laboratorium to jest również objęte systemem zarządzania jakością.
1b. Przepisów ust. 1 i 1a nie stosuje się do wykonywania pomiarów:
1) ilości pobieranej wody, do których są obowiązani prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia;
2) wielkości emisji, do których jest obowiązana służba radiokomunikacyjna amatorska w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.92)).
2. Jeżeli prowadzący instalację jest obowiązany do prowadzenia ciągłych pomiarów wielkości emisji, powinien zapewnić
możliwość automatycznego ciągłego zapisu wyników przez przyrząd pomiarowy.

Po czwarte. Przytaczane przez Ciebie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne wydano w oparciu o art 152 ust. 9. Minister właściwy do spraw środowiska może określić, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania dotyczące zakresu danych ujętych w zgłoszeniu, o których mowa w ust. 2, oraz wzór formularza tego zgłoszenia, dla wybranych rodzajów instalacji, uwzględniając znaczenie tych danych dla określenia ewentualnego negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko. I tylko tyle. Jeżeli zadałeś sobie trud przeczytania uważnie tego rozporządzenia, to znalazłeś zapewne w załączniku 2, w p.3 pp. 7 przypis 9? Odnosi się dokładnie do tego, o czym pisałem w pierwszym akapicie Po trzecie.

To tyle.


  PRZEJDŹ NA FORUM