Zachowanie niektórych kolegów na przemienniku
Ludzie zastanówcie się czasem co robicie.
    SQ6SEC pisze:

SP5XMI pisze:

Właśnie dlatego bardzo rzadko udzielam się na UKF i w zasadzie nie prowadzę już łączności po kraju na ultrakrótkich. Szkoda nerwów.

Właśnie dlatego praktycznie nie rozmawiam na UKF, tylko na telegrafii... Serdecznie pozdrawiam...

Dlaczego nie udzielać się na UKF? Szkoda porzucać te ciekawe pasma. Śmieciarstwo uskuteczniane jest na przemiennikach głównie. Wielu korzysta z 2m i 70cm USB i tam często można spotkać ciekawe dyskusje i wyższy ich poziom.
Swoją drogą to jednak przykre, że koledzy czynią wysiłki by uruchamiać i utrzymywać stacje automatyczne, wykonywać konserwacje, uiszczać opłaty itp., a praktycznie w każdym okręgu znajdzie się taki, czy inny baran, który swoim działaniem zwyczajnie zniechęca do korzystania z tej formy łączności.
Pamiętajmy, że nie każdy ma kasę na tranciever za parę tysi, żeby sobie pogadać na KF, czy UKF SSB, wielu po prostu posiada proste przewoźne, demobilowe urządzenia lub chińskie ręczniaki lub nie ma warunków antenowych i dla nich przemiennik bywa jedyną metodą na wyjście w eter.
A sztuka operatorska - to inna sprawa. Sam uważam, że trzeba cały czas ją doskonalić i pielęgnować.
Ostatnio usłyszałem na 144.300 nietypowe wywołanie: "CQ CQ DX CQ CQ DX dla stacji polskich i polskojęzycznych" Ręce OPADYWUJĄ (nie opadają) oczko