Radiostacje na polskich statkach w latach 60-tych
Co piszczało w kabinie radiooficera 50 lat temu?
    SP2LIG pisze:

statek szkolno rybacki t/s Jan Turlejski ex trawler t/s Raba

W czasie wielu lat w służbie szkolnictwa morskiego t/s Turlejski był na początku po przekazaniu rzeczywiście statkiem szkolno - rybackim. Większość czasu był jednak statkiem wyłącznie szkolnym. Tak też był zapisywany w pismach. W roku 1977 w trzymiesięcznym rejsie Gdynia - Odessa - Gdynia pracowaliśmy jako SP2PGU/mm na pasmach amatorskich i w łącznościach fonicznych używaliśmy wyłącznie "training ship". Jedynie kapitan Wiktor Gorządek czasami się zapominał rozmawiając na UKF - ce z mostka z lądem lub innymi statkami i mówił trawler. Zdarzało mu się to szczególnie w portach szkockich w tym ulubionym Aberdeen, które z powodu bytności tam w czasie wojny traktował jak macierzystą Gdynię i miał wielu kolegów.