7 MHz Super Portable Delta Loop
by JA6RGB
    sq9oub pisze:

      SQ8MXS pisze:

      Jest w stanie ktoś to policzyć w MM ale wg moich danych co do długości poszczególnych rurek ? Bo wsadzanie tam 12 różnych średnic jak dla mnie to trochę przegięcie dlatego pytam. Podesłałbym swoje średnice. MM nie znam na tyle żeby samemu się z tym bawić.


    "Czasowy" problem z programem to to że "szczytówki" wygną się w zależności od napięcia mechanicznego górnej linki. I kąta rozwarcia. Dlatego wyliczenia będą bardzo ogólnikowe. Ale w zasadzie to długości rurek można przyjąć w granicy 13,5m-14m i kąt ok 40-35stp. a regulować długością linką łączącą szczyty ramion. Szczytówki bardziej lub mniej się wygną i tyle. Przy ok. 30stu stp i zasilaniu z dołu sama antena będzie miała ok. 50ohm. Większy kąt to i impedancja wzrośnie anteny. Najwyżej balun 2:1 rozwiąże dopasowanie. Z pięć razy trzeba będzie antenę położyć aby dobrać impedancję=kąt rozwarcia i długość obwodu całej anteny(długość ramion i górnej linki).


Dzięki Jarek za info. Tak jak napisał Janek każde z ramion ma po 14,2m. Delta chyba będzie miała 100 ohm więc balun 2:1 byłby wskazany. Ona jest Ciekawą konstrukcją bo po podłączeniu baluna 4:1 powinno się zrobić kilka pasm więcej.

Antena była robiona typowo pod wyjazdy bo widać, że narobił elementów dużo by móc to zmieścić do auta. Ja pomyślałem o odcinkach 2m od fi50 do fi12 co daje nam 9 elementów z czego od fi25 do fi50 ścianka 2mm, a najcieńsze rurki fi12 do fi20 ścianka 1,5mm i elementy nieco krótsze.

Patrząc na zdjęcie to kąt rozwarcia na dole to tak na oko 70'-80'

regulacja to chyba jednak wszystkimi elementami, a nie tylko linką - ale tutaj gdybam. Mi chodziło wyłącznie o wpływ średnicy rur na ewentualne zmiany SWR. Bo wydaje mi się że użyte na zdjęciach rury są z zakresu fi60 do fi12, ja bym to "odchudził". Może na wiosnę ....


  PRZEJDŹ NA FORUM