Jak nazywa się antena HF zasilana z jednego końca przez transformator?
3dB to rzeczywiście niewiele i koszt wygody użytkowania i wielopasmowości niski.

W temacie przeciwwagi dla tego typu anten można znaleźć kilka teorii/opinii. Jedni piszą, że rolę przeciwwagi pełni oplot feedera na długości 0.05 lambda i to w zupełności wystarczy, drudzy, że konieczna jest przynajmniej jedna dedykowana przeciwwaga 1/4 fali na najniższe pasmo a najlepiej po jednej na każde pasmo. Ale wszyscy się zgadzają, że prąd gdzieś musi mieć ujście wesoły
Na marginesie, firma HyEndFed będąca producentem komercyjnej wersji nic nie wspomina o przeciwwagach.

Ja przeprowadzałem testy z użyciem WSPR (moc 10W) na wersji anteny o długości 21m bez dedykowanej przeciwwagi i z przeciwwagą w pasmach 40m i 20m. Nie zauważyłem wyraźnych różnic w testach na przestrzeni 3-4h. Może przy większych mocach rozbieżność byłaby większa?

Moja wersja 12m z trapem na pasmo 40m i feederem RG58U długości 12m, której używam na co dzień, zupełnie nie pracowała w pasmach WARC i 15m (SWR > 1:3). Po dołożeniu przeciwwagi 1/4 lambda na pasmo 17m otrzymałem SWR 1:1.5
Antena pracuje pomiędzy balkonem a drzewem na wysokości ~6m. Niedziałające pasma ożyły także po zmianie feedera na odcinek 26m, lecz sprawność na 17m była znacznie niższa niż przy zastosowaniu przeciwwagi (testy WSPR).

Wniosek jest więc taki, że opinie o braku wpływu długości feedera na pracę anteny nie są do końca prawdziwe (https://pa3hho.wordpress.com/end-fed-antennes/multiany-band-end-fed-english/#comment-1525). Zresztą od lat w wielu publikacjach można przeczytać, że długość feedera w zasilaniu anten niesymetrycznych może mieć znaczący wpływ na RFI i dopasowanie.


  PRZEJDŹ NA FORUM