Radiostacje na polskich statkach w latach 60-tych
Co piszczało w kabinie radiooficera 50 lat temu?
Bo to tak jest, nadawanie ze sztorca wcale nie jest łatwe (mówi to ktoś, kto wreszcie słyszy własne błędy i wcale nie jest zadowolony z własnego nadawania!), klucz automatyczny na pewno jest łatwiejszy, ale też wymaga treningu.
Znaki były przydzielane często w taki sposób, że pierwsze dwie litery stacji brzegowych pochodziły z prefiksu dla danego kraju (w przypadku Brytyjczyków i Amerykańców - jedna litera), pozostałe znaki były w jakiś sposób związane z nazwą danej stacji lub były historyczne (tak na przykład SPH z Gdyni). Oto przykłady nazw, których logiczna część znalazła się w znaku wywoławczym (oczywiście przykładów było o wiele więcej):
GCC - Cullercoats Radio
GPK - Portpatrick Radio
GLD - Land's End Radio
GMH - Mailinhead Radio
IAR - Roma Radio
VIA - Adelaide Radio
VIM - Melbourne Radio
VIS - Sydney Radio
PCH - Scheveningen Radio
SPW - Warszawa Radio
DAN - Norddeich Radio
EAT - Tarifa Radio
C6N - Nassau Radio

Do tego schematu nie pasuje wiele stacji np. SPH, UAT, SUZ czy KOK lub KPH, także ta reguła nie zawsze miała zastosowanie. Spora lista stacji znajduje się tutaj, plik PDF.

Historycznie przez pewien czas obowiązywała reguła, że stacja była nazywana po nazwie miejscowości, w której znajdował się średniofalowy nadajnik. Na statkach były radionamierniki i teoretycznie można było wziąć namiar na taką stację jak Scheveningen Radio i gdyby stacja nazywała się Ijmuiden (bo tam było biuro), to namiar wskazałby nadajnik w Scheveningen. A to nie byłoby dobre dla żeglugi. Stąd nazwa Scheveningen, właśnie ze względu na to, że ktoś mógł wziąć namiar. Dokładnie wyjaśnili to ludzie z dawnej PCH w materiale filmowym, który wstawiłem jakiś czas temu (film po angielsku).

Myślę, że miłośnicy telegrafii profesjonalnej dawno nie mieli takiej uczty dla uszu (bo przecież dziś CW poza pasmami amatorskimi to rzadkość), mam jeszcze więcej nagrań i będę wstawiał w miarę możliwości.

Anteny na 500kHz były verticalami z pojemnością na końcu, bardzo dobrze to widać na poletku antenowym Norddeich Radio/DAN

maszt antenowy

izolator


kondensator dopasowania

główny wariometr dopasowania



  PRZEJDŹ NA FORUM