Kopia Diamond x-50
Krzysztofie, mam za sobą pewną praktykę w wykonywaniu kopii anten m.in Diamond x-30 i x-200.
Nie robiłem niestety kopii anteny x-50 ale znam jej konstrukcję. Podstawowy element poza promiennikiem, czyli układ dopasowania w podstawie składający się z cewki z odczepem i jednego lub 2 kondensatorów jest podobny w tego typu antenach.

Okazuje się że najważniejszym i najtrudniejszym elementem w skopiowaniu tej anteny jest nie promiennik z przesuwnikami fazy w postaci odpowiednich cewek czy tych kondensatorów w rurce x-50 a własnie podstawa. Obudowa dolnej cewki która jednocześnie służy jako element mocowania osłony i przeciwwag. W takcie strojenia X-200 a w szczególności dawało się to we znaki w antenie x-30, ten element konstrukcyjny anteny, tworzy z dolną cewką pojemność która ma ogromne znaczenie przy zestrojeniu anteny. Szczególnie iż jest to antena dwupasmowa.

Znam opracowanie SP3DRY anteny x-50 i bardzo chętnie bym zmierzył taka kopię anteny.
Albo konstruktorowi się "pofarciło" i trafił z tą rozproszoną pojemnością albo antena ma dopasowanie w krzakach. Z tego co pamiętam to w artykule jest podane iż pomiar WFS został przeprowadzony na 20m długości odcinku kabla RG213 i wypadł nieźle.
Sęk w tym iz pomiar WFS na długim odcinku dość mocno tłumiącego kabla jest bardzo zafałszowany ! Teoretycznie na paśmie 70cm na takim odcinku kabla moglibyśmy zrobić zwarcie lub zostawić linię otwartą a WFS mierzony na drugim końcu fidera nie przekroczył by 3 a powinien być na końcu skali . Przy 30 metrach takiego kabla lub 20 metrach podrabianego RG213 lub kabla gorszej jakości WFS(SWR) nie przekroczy 2. Przynajmniej tak wynika z symulacji w TLD

Niedługo dostanę w swoje ręce oryginał X-50 i postaram się zrobić kopię dokładnie badając czy w tym przypadku także zachodzą takie zjawiska jak we wspomnianych powyżej modelach anten.

Pamiętam iż na niektórych schematach jakie posiadam, chyba anteny f-22 lub f-23 która ma korpus cewki i cewkę wykonaną bardzo podobnie, ten element w który wkręca się przeciwwagi jest zaznaczony jako "stroik" właśnie i antenę stroi się przesuwając go głębiej lub płycej w stosunku do cewki po czym kontruje się śrubą.

Proszę kolegów którzy mieli kopię X-50 w rękach i mieli możliwość zmierzenia jej w prawidłowy sposób pod kątem dopasowania (WFS) o zabranie głosu. Bardzo mnie ciekawi to jak to wychodzi innym w praktyce. Chętnie także wysłucham zdania mądrzejszych "antenowo" kolegów.
Pozdrawiam!
Tomek


DOPISANE 7 grudnia....

Trochę przypadkiem stałem się nabywcą DIAMOND X-50 więc więc kiedy dotrze, a zanim pójdzie na dach do kolegi, postaram się dokładnie ją pomierzyć i sprawdzić na ile metalowa "obudowa" cewki, wpływa na dopasowanie na 2m i 70cm. Chcę także dokładnie zdjąć wymiary. Chcę zrewidować własne poglądy więc coś tu wrzucę, poparte fotami. Może się przyda konstruktorom.
Mam zwymiarowaną i obfotografowaną LAFAYETTE UVS-200 (prawie kopia x-200) oraz x-30 jakby ktoś potrzebował.


  PRZEJDŹ NA FORUM