CLANSMAN PRC 320
Radiostacja Wojskowa HF
Na czas eksperymentów zamiast 2n5070 zamontowałem KT907A - pasują obudową, są tanie, interesujące parametry etc.
Po uruchomieniu i naciśnięciu ptt prąd pobierany przez urządzenie ok. 3,5A...radiator momentalnie gorący.
Po kilku sekundach prąd powoli spada.Nie mniej jednak trochę to za dużo.
Próba regulacji prądu spoczynkowego za pomocą R43 bezskuteczna.Wyłączam zasilanie,sprawdzam poszczególne elementy na płytce PA - uszkodzony TR11 CV7644 - zwarcie B-C( zamieniłem na BC107... ),uszkodzony TR10 CV7644 - na omomierzu między bazą a kolektorem w kierunku zaporowym rezystancja kilkanaście kiloomów ( zamieniłem na 2N2222 - taki był pod ręką ).
Kolejne próby po wymianie elementów - daje się regulować prąd spoczynkowy stopnia końcowego PA, na oscyloskopie podłączonym do wyjścia wzmacniacza równolegle do sztucznego obciążenia ładna sinusoida, od ok.22V p-p na 28MHz do ponad 40V p-p na 2MHz przy ustawieniu na CW.Na SSB na drugim radiu na ucho modulacja ok, na AM też czytelna.Z braku czasu musiałem przerwać eksperymenty ale światełko w tunelu jakby się pojawiło...