EH antena
czyżby 1 metrowa antena o wydajności dipola?
    SP5XMI pisze:


    To samo było u mnie, antena nie promieniuje, a jedynie fider. Po zainstalowaniu baluna prądowego u podstawy (by wyeliminować promieniowanie fidera) nie udało mi się uzyskać wzrostu natężenia pola emitowanego przez antenę. Także uważam, że trzeba tam ten balun zainstalować, by wyeliminować promieniowanie przez fider i wtedy badać zachowanie tej anteny. Może po prostu to jest aż tak krytyczna konstrukcja i ja ją źle skopiowałem lub wykonałem (materiał z PDFa zalinkowanego wcześniej zdaje się to potwierdzać).


Dokładne badania rozkładu prądu w fiderze anteny EH robił Lloyd Butler VK5BR.
http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/EHAntennaFurtherTests.pdf

Z powyższego opisu wynika, że można filtrem zablokować prąd w oplocie fidera bezpośrednio przy antenie i nadal będzie ona promieniować, aczkolwiek zaleca on umieszczenie filtra w odległości 1,5-2metry od anteny.

    SP5XMI pisze:


    Zależy z czego jest ta rura. Gdy założyłem zewnętrzną kupioną w castoramie różnica była o 100kHz na minus, ale być może to kwestia użytego materiału. Niektóre plastiki rynnowe mogą mieć domieszki, które zwiększają odporność na ultrafiolet. Ci, którzy zbudowali tę antenę i udało się im ją zestroić, pisali o tym, że jest to mocno wrażliwa konstrukcja. Jeśli antena nie reaguje mocnym odstrojeniem na zmiany w otoczeniu, to znaczy, że nie jest poprawnie dostrojona.


Czułość anteny jest taka, że reaguje na rękę od około 0,5 metra, w miarę jej zbliżania punkt rezonansu przesuwa się w dół nawet o 200KHz. Teraz moge powiedzieć, że strojenie nie jest takie skomplikowane jak wyglądało na początku. Strojenie zaczynasz od uzyskania maksymalnego pola wokół górnego cylindra, robisz to zmieniając położenie zwojów górnej części cewki strojenia. W tym momencie w ogóle nie interesujesz się jaki ona ma SWR. Mając za źródło sygnału podpięty MAX6 (1mW) na górnym cylindrze powinno się uzyskać pole w granicach 500-1000V/m (mierzone przy samym cylindrze). Dopiero teraz można przystąpić do regulacji punktu rezonansu, zajmując się zwojami w dolnej części cewki, oraz regulacji minimalnego SWRa przez zmianę położenia odczepu "gorącej" żyły fidera (zwykle odczep na 2 zwoju, u mnie 1,25 zwoja). Zmiana położenia zwojów w dolnej części cewki strojenia nie wpływa zasadniczo na ustawioną już wielkość pola, więc jak dostroisz dół cewki do minimalnego SWRa, góry cewki można już nie ruszać.

A teraz najprzyjemniejszy punkt programu. Kiedy założysz osłonę (średnica 75mm) i Twój pieczołowicie ustawiony punkt rezonansu odpłynie w nieznanym kierunku lollol zakładasz na zewnętrzną część osłonowej rury metalową obejmę (2,5cm) która wyleczy całą frustrację jaką nabyłeś składając tą antenę wesoły Przesuwając tą obejmę zmieniasz punkt rezonansu w szerokim zakresie +/- 100kHzcool Dlaczego o tym nikt nie napisał?


  PRZEJDŹ NA FORUM