Balun prądowy 1:1 raz jeszcze
czyżby szeroko rozpowszechniony błąd???
    SP2BPD pisze:

    Od pewnego czasu chodzi za mną refleksja dotycząca symetryzatora 1:1 Guanella.

    ........Załóżmy, że rozważamy antenę odbiorczą. Zadaniem baluna jest to, by nie dopuścić prądów zaindukowanych na zewn. powierzchni oplotu koncentryka do wnętrza kabla. Widać, że balun z pierwszego rysunku tego zadania nie wykonuje. Prąd z zewnątrz kabla doda się do prądu z przewodu niebieskiego i wejdzie do koncentryka.

    A balun z drugiego rysunku? Również nie stanowi zapory dla prądu indukującego się na koncentryku. Błąd polega na przerwaniu ciągłości ekranu i podłączeniu koncentryka baluna do gniazda przy pomocy drucików.




Piotrze, bardzo dobre wyjaśnienie dotyczące symetryzatorów (balunów) znajdziesz w książce Z.Bieńkowski "Amatorskie anteny KF i UKF" od strony 146. Na stronie 160 jest szczegółowy opis działania symetryzatorów aperiodycznych i tutaj cytat z w/w książki "...Działanie symetryzatorów aperiodycznych polega na tym, że mają one małą reaktancję dla składowych symetrycznych, a wielką dla składowej asymetrycznej prądu, płynącego po powierzchni przewodu. Taki efekt uzyskuje się dzięki silnemu sprzężeniu indukcyjnemu dwóch przewodów przenoszących składową symetryczną....... które jednocześnie (jako bifilarna cewka) mają wielką reaktancję dla składowej asymetrycznej"
Robert


  PRZEJDŹ NA FORUM