EH antena
czyżby 1 metrowa antena o wydajności dipola?
Nie spotkałem porządnego opisu. Najczęściej obie cewki są nawinięte w tym samym kierunku. Znalazłem za to takie coś

Z drugiej strony dawno temu podobne rzeczy pisali o antenach magnetycznych, a sami wiemy, że działają i mają sprawność rzędu 50% sprawności dipola przy znacznie mniejszych wymiarach.

Umieść balun prądowy tuż pod punktem zasilania, ciekawe czy antena w ogóle coś będzie promieniować. U mnie nie "chciała", nie zaobserwowałem wzrostu natężenia pola. Być może w profesjonalnych konstrukcjach dopasowują to z większą precyzją i ja coś schrzaniłem przy tej konstrukcji.

edit - oczywiście mają na to wyjaśnienie
"do not use any common mode or coax-cable coil in the feedline, which would mismatch the complete layout as the shield of the coax is picking up extremly high hf - a common situation with any combined electrical/magnetic field antenna" - czytaj - nie zabezpieczaj anteny za pomocą baluna prądowego, bo antena przestanie działać - w tej konstrukcji feeder jest elementem promieniującym. To ciekawe, bo w antenach magnetycznych tego efektu nie zauważyłem, a korzystałem z takiej anteny wielokrotnie.

Ciekawe jak to zrobili w konstrukcji profesjonalnej broadcastingowej na fale średnie. Tam te kilkanaście metrów kabla nie dałoby rady wyemitować takiej energii (stacja poprzednio miała całkiem solidną kratę jako antenę pionową w całości, obecnie nadaje na EH i pomiary pokazują, że to działało).

Zrób testy z EH nawet w domu, tylko ten balun nawiń tuż pod punktem zasilania, by wyeliminować promieniowanie przez fider. Bardzo ciekawią mnie efekty.



  PRZEJDŹ NA FORUM